Специализираната прокуратура в България образува разследване за съществуването на организирана престъпна група (ОПГ) за издаване на така наречените „златни паспорти“. Това е практиката на предоставяне на българско гражданство на чужденци срещу сериозни инвестиции в страната. Разследването е за участие на служители на Българската агенция за инвестиции в престъпната група. В края на декември Европейската комисия обяви, че именно практиката за раздаване на „златни паспорти“ е причината САЩ все още да не са свалили визите за България. „Сформиран е екип от петима следователи и двама прокурори предвид това, че разследването се отличава с фактическа и правна сложност, както и с това, че интересите ни

могат да бъдат застрашени

относно членството на България в Шенгенското пространство и премахване на визите за САЩ“, казаха още от прокуратурата. Прокурори са изискали информация и документация от Българската агенция за инвестиции, от Министерството на икономиката, Министерство на правосъдието, както и от дирекция „Миграция“ при МВР. За случая ще бъдат уведомени Европейската комисия и Европейският парламент. Акцията бе проведена след сигнал на депутат от ДПС, според който става въпрос за чудовищна схема за издаване на фалшиви документи. „Съдържат се твърдения, че над 120 души, основно китайци, част от които от специалните разузнавателни служби на Китай, и руснаци, са получили пребивавания, като са използвали едни и същи пълномощници, превъртали са едни и същи суми през една банка от един на друг и само на фотокопия от тези извлечения са получавали пребивания от 2015 до 2021“, съобщиха преди дни от партията.


КС: Министърът може да иска оставка на Гешев

Министърът на правосъдието може да иска предсрочно освобождаване на главния прокурор от поста му. Това реши единодушно Конституционният съд. Според конституционните съдии основният закон дава право на министъра на правосъдието да прави предложение до ВСС за предсрочно освобождаване от длъжност на т.нар. трима големи в съдебната власт. Освен главния прокурор, това са и председателите на двете върховни съдилища. Причината за предложение за предсрочно освобождаване може да бъде „тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт“.