Focus Economics направи оценка на динамиката на цените на енергията в Европа, Азия и САЩ. Цените на природния газ в Европа и Азия ще се понижат през тази година, докато в САЩ те ще останат на нивото от 2023 г., но под нивото отпреди пандемията, според консенсусната прогноза на Focus Economics. Това се дължи на по-ниското търсене - на фона на по-топлите зими, слабото промишлено производство в еврозоната и частичното преминаване към ядрена енергия в Япония и Южна Корея. През 2025 г. се очаква цените да започнат да се повишават - и тук обаче глобалният пазар ще бъде повлиян от експортния капацитет на САЩ и Катар, което може да доведе до сближаване на цената на газа в САЩ и Европа.

Според проучване на Focus Economics цените на природния газ в САЩ са подложени на натиск от високите запаси (плюс 31% от петгодишната средна стойност) и рязкото увеличение на производството през последните две десетилетия (през което то почти се е удвоило).

През следващата година, както се очаква, цените все пак ще започнат да се повишават - на фона на увеличаването на капацитета за износ на газ с един и половина пъти (в сравнение с края на миналата година). Това ще лиши американския пазар от значителна част от резервите и ще "повиши" цените - въпреки това вътрешното производство ще расте по-бързо от потреблението. По-късно се очаква пазарните цени да се стабилизират - увеличеното външно търсене ще бъде частично неутрализирано от конкуренцията с Катар, който може да удвои капацитета си за износ на газ до края на десетилетието.

Сред рисковете авторите на прегледа посочват промените в климатичните условия (както затоплянето, така и застудяването могат да повлияят на търсенето на газ), резултатите от изборите в САЩ (очаква се избирането на Доналд Тръмп да доведе до по-малко регулации и увеличаване на производството, докато преизбирането на Джо Байдън вероятно ще означава продължаване на действащата забрана за изграждане на нови терминали за износ на втечнен природен газ). От друга страна, настоящите ниски цени оказват натиск върху производството - броят на платформите е най-нисък от началото на 2022 г. насам.

В Европа цените на газа все още са подложени на значителни колебания - например заради по-студената зима, но тази година се очаква цената на енергията да намалее - макар че ще остане на по-високо ниво, отколкото преди пандемията (това е следствие от отпадането на руските доставки, но цените се върнаха на нивата от края на 2021 г. още през първото тримесечие на 2023 г. В началото на март европейският капацитет за съхранение беше със 17 процентни пункта над петгодишната средна стойност - търсенето беше по-ниско поради почти рекордно топлата зима, частичното заместване на възобновяемите енергийни източници и стагнацията в промишления сектор.

Догодина ЕС ще се откаже напълно от вноса на руски газ, тъй като транзитът през Украйна ще бъде преустановен (през 2023 г. природният газ от Русия представляваше 10% от вноса), което може да доведе до повишаване на цените, а друг фактор ще бъде възстановяването на промишленото производство. Обратният натиск върху цените в средносрочен план може да дойде от увеличения износ от САЩ и Катар - но цените все пак ще останат по-високи, отколкото преди пандемията.

Миналата година търсенето на газ в Европа беше с 18% по-ниско от средното за петгодишния период преди войната на Русия в Украйна - то частично ще се възстанови, но степента на ефекта на разрушаване на търсенето от по-високите цени предстои да се види, отбелязва Focus Economics. От 2026 г. нататък анкетираните от компанията анализатори очакват цените на газа в Европа и САЩ леко да се сближат - отново поради увеличените възможности за износ на втечнен природен газ. В Азия обаче цените се очаква да спаднат с 20% през тази година - Южна Корея и Япония частично преминаха към ядрена енергия на фона на рязкото покачване на цените, докато перспективите пред китайската икономика все още са несигурни.