Доналд Тръмп в битка за своята легитимация като президент на Съединените щати. Той изостава в популярния вот от Хилъри Клинтън с близо 3 милиона гласа(което е 2% разлика), резултатът му в електоралната колегия от 302 гласа е един от най-малките в съвременната история (на 7-о място от последните 10 вота), а сега и ЦРУ обяви официално това, което мнозина подозираха по време на кампанията - Русия е оказала влияние върху американските избори чрез хакерски атаки, фалшиви новини и други методи. В допълнение Тръмп продължава със скандалните си избори за министри в новия си кабинет, някои от които с подозрително близки връзки с Москва.
Тръмп обяви в началото на седмицата, че иска бившия шеф на петролната компания "Exxon Mobile" Рекс Тилерсън за държавен секретар. Той е известен с близките си отношения с Кремъл и Владимир Путин. Като шеф на петролния гигант Тилерсън се е обявявал многократно за свалянето на санкциите срещу Русия, които бяха наложени след нахлуването на войските им в Украйна.
Сенаторът от Флорида Марко Рубио написа в twitter: "Приятел на Путин не е качество, което търся в държавния ни секретар."
През 2004 година Тилерсън получава високото руско отличие - орден на приятелството. "Всеки, който е приятел на Владимир Путин, явно пропуска факта, че Владимир Путин е убиец, мутра, агент на КГБ, чиито самолети, докато говоря сега, прецизно удрят болници в Алепо, който нападна и дестабилизира Украйна, балтийските републики. Този човек е мутра и убиец и не виждам как може някой да е приятел на този агент на КГБ", каза пред CNN сенаторът републиканец Джон Макейн.
Наричат екипа на Тръмп
"Кабинетът на трите Г-та"
- „Голдман сакс" шефове, генерали и газилионери.
Негов стратегически съветник е Стив Бенън - бивш вицепрезидент в "Голдман сакс", превърнал се в медиен шеф на сайта за крайнодесни теории на конспирациите Брейтбарт.
Бивши шефове в "Голдман сакс" ще оглавят министерствата на финансите и търговията - Стив Мнучин и Уилбър Рос. Други милионери в екипа му са министрите на образованието - Бетси Девос, и зам.-министърът на търговията - собственикът на бейзболния отбор Chicago Cubs Тод Рикетс. Агенцията за малкия бизнес ще бъде оглавена от бившата шефка на Световната федерация по кеч Линда Макмахън.
За министър на труда Тръмп посочи магнатът в бизнеса с бързо хранене Андрю Пуздър, който е противник на увеличиването на минималната надница над $9 на час. На много места тя вече е $15.
Скандално е назначението и на главния прокурор на Оклахома Скот Пруит за шеф на Агенцията за защита на околната среда. Пруит я е съдил многократно и отрича глобалното затопляне като причинено от човека - нещо, което твърдят мнозинството учени в световната общност.
Трима генерали заемат ключови цивилни постове - в разрез с досегашната политическа традиция - съветникът по националната сигурност ген. Майкъл Флин, министрите на отбраната и вътрешната сигурност ген. Джеймс "Лудото Куче" Матис и ген. Джон Кели.
Назначението на ген. Флин също повдига въпроса за отношенията на Тръмп с Москва. През миналата година Флин седеше рамо до рамо с Путин по време на телевизионно предаване на RT, разбира се, срещу хонорар.
Въпросите около назначенията на Тръмп идват в момент, когато американските разузнавателни служби твърдят, че Русия е повлияла на президентските избори в Америка.
Твърдението е на секретен доклад на ЦРУ, изтекъл във в. „Уошингтън пост".
В документа пише, че „по оценка на разузнавателната общност
целта на Русия е била да помогне на един кандидат
за сметка на друг".
Американските спецслужби са установили самоличността на „свързани с руското правителство" хора, които предоставили на разобличения сайт „Уикилийкс" хиляди имейли, с които са се сдобили, след като хакнали сървърите на Националния комитет на Демократическата партия и електронната поща на председателя на предизборния щаб на Хилъри Клинтън.
Тези лица били известни на американското разузнаване и били „част от една по-широка операция на Русия за повишаване престижа на Тръмп и понижаване на шансовете на Хилъри Клинтън".
Според изданието ЦРУ споделили анализа си с ключови сенатори, като за разузнавателната агенция било „съвършено ясно", че избирането на Тръмп за президент е било цел на Русия.
Барак Обама е разпоредил задълбочено разследване на кибератаките, извършени по време на кампанията за президентските избори, съобщи говорителят на Белия дом Ерик Шулц.
Тръмп отхвърли твърденията на разузнавателните служби чрез съобщение, в което се казва, че "това са същите хора, които твърдяха, че Саддам Хюсеин има оръжия за масово поразяване". Истината е, че заключението беше направено от политическата администрация на републиканския президент тогава Джордж У. Буш, които подбраха част от фактите, предоставени им от разузнавателните служби.
В интервю пред FOX New Тръмп още веднъж отрече руската помощ за неговата победа: „Мисля, че това е нелепо. Мисля, че това е още едно извинение. Не го вярвам."
В интервюто Тръмп също така невярно твърди, че руската намеса в изборите не е била обсъждана по време на кандидатпрезидентската надпревара.
Сега група сенатори от двете партии искат разследване на Конгреса за руското влияние върху американските избори. "Ясно е, че руснаците са се намесили", смята сенатор Джон Макейн.
Тръмп също така невярно твърди, че демократите, а не разузнавателните служби казват, че Русия се е намесила в изборния процес. "Не знам кой го твърди. Мисля, че демократите го твърдят, защото те понесоха една от най-големите загуби в политическата история на страната и, честно казано, мисля, че те го твърдят и това е нелепо", казва милиардерът.
Твърдение, което освен невярно е проблем и за отношенията между президента и неговите разузнавателни служби, когато Тръмп влезе в офис - изглежда, че той не им вярва.
Учени трескаво копират данни на САЩ за климата, преди Тръмп да дойде на власт На 10 декември, събота, метеорологът Ерик Холтхаус пише в туитър: "Кои са най-важните правителствени активи за климата?" И добавя: "Учени, имате ли климатични бази данни на американското правителство, които не искате да изчезнат?" За броени часове от цялата страна се надига вълна от отговори. Учени започват да пълнят списъци в гугъл с линкове към десетки правителствени бази данни. Инвеститори предлагат да финансират копирането и съхраняването на климатични данни. Юристи казват, че ще работят безплатно за оказване на правна помощ и защита. Специалисти по бази данни започват да изграждат онлайн архив, "за да гарантираме, че пакети с информация остават свободни и общодостъпни". Така през последните дни набира скорост гражданска кампания, опитваща се да защити събирани десетилетия наред данни на правителствени агенции като NASA и NOAA (Националната аерокосмическа агенция и Националната агенция за океанографски и атмосферни изследвания), за която разказва "Вашингтон пост". Доналд Тръмп или някой от екипа му за поемане на властта на 20 януари не са заявявали, че новата администрация има планове да манипулира или да направи недостъпни данни, които в момента са публични. Но мнозина учени и активисти не искат да рискуват, защото смятат, че масивите данни под правителствен контрол са застрашени от политическо влияние. Поне 9 души от екипа на Тръмп не вярват, че има глобално затопляне, причинено и от човешката дейност, а няколко от номинациите на министри показват, че бъдещият президент се обкръжава с хора от петролния бизнес. Екипът на републиканците, който подготвя управлението на министерството на енергетиката, е изпратил 74 въпроса, сред които и искане за списък с имената на служители и подизпълнители, участващи в международните преговори за климата и създавали научната база, използвана като основание за регулациите за въглеродните емисии, въведени от президента Барак Обама. От агенцията са отказали да предоставят такава информация на екипа на Тръмп. Самият Тръмп написа в twitter, че глобалното затопляне е измама, измислена от китайците, за да направят неконкурентоспособно американското производство. После той смекчи позицията си и заяви, че е отворен за всякакви идеи по темата. Но натрупването на подобни изявления и действия стресна научната общност, че при демонтирането на климатичната политика на президента Барак Обама новият държавен глава може да скрие всякакви данни, които оспорва - от нивото на океаните до броя на горските пожари. |