Доналд Тръмп пристигна във Федералния апелативен съд във Вашингтон, за да разгледа искането си за наказателен имунитет като бивш президент. Той на беше задължен да присъства, но го направи доброволно и използва случая след края на изслушването да повтори тезата си, че президентът трябва да има имунитет и че делото слещу него е политически мотивирано.
Лидерът в предварителните избори на републиканците за президентските избори през ноември пристигна с кортеж от внушителни черни автомобили. В този случай Доналд Тръмп е обвинен в опит за незаконно обръщане на резултатите от изборите през 2020 г.
77-годишният Тръмп пристигна, за да присъства на изслушването в апелативния съд във федералния съд само на няколко пресечки от Капитолия на САЩ, щурмуван от негови поддръжници на 6 януари 2021 г. в опит да нарушат мирното предаване на властта на победителя в изборите Джо Байдън.
Тръмп трябва да се изправи пред съда във Вашингтон на 4 март по обвинения в заговор за измама на Съединените щати и възпрепятстване, свързани с усилията му да осуети вота през 2020 г.
Адвокатите на Тръмп се опитаха да отхвърлят обвиненията за намеса в изборите с новия аргумент, че бившият президент разполага с "абсолютен имунитет" и не може да бъде преследван за действия, които е предприел, докато е бил в Белия дом.
Окръжният съдия на САЩ Таня Чуткан, която ще председателства историческия процес, отхвърли искането за имунитет миналия месец, заявявайки, че бившият президент няма "доживотен пропуск за излизане от затвора". Четиригодишната служба на Тръмп като върховен главнокомандващ "не му е дала божественото право на кралете да избягва наказателната отговорност, която се носи от неговите съграждани", заяви Чуткан.
Тръмп обжалва това решение и тричленен състав на Апелативния съд на САЩ за окръг Колумбия изслуша устните аргументи по делото. Двама от съдиите са назначени от президента демократ Джо Байдън, а третият е посочен от президента републиканец Джордж Буш.
Изслушването приключи след около 75 минути, а съдиите засипаха и двете страни с много трудни въпроси.
Адвокатът на Доналд Тръмп, Дийн Джон Сауър, заяви, че преследването на президента за "неговите официални действия" рискува да отвори "кутията на Пандора, от която нацията може никога да не се възстанови". Сауър каза, че без имунитет нищо не би могло да попречи на наказателното преследване на настоящия президент Джо Байдън, след като той напусне поста си, за "предполагаемо лошо управление на границата".
Съдия Флорънс Пан, която беше назначена от Байдън, не изглеждаше убедена от аргументите на Тръмп за абсолютен имунитет. Тя постави въпроса дали един президент може да нареди убийството на политически съперник и все пак да бъде защитен от наказателно преследване. Съдия Карън Хендерсън, която е смятана за юриста, който най-много симпатизира на Тръмп, изрази скептицизъм, че имунитетът се разпростира и върху нарушаването на наказателното право чрез опит за отмяна на резултатите от изборите през 2020 г.
Джеймс Пиърс, който говори от името на службата на специалния прокурор, призова съдебния състав да отхвърли искането на Тръмп за имунитет, защото той "не е над закона". Съдиите Хендерсън и Чайлдс обаче изразиха загриженост за това как биха могли да издадат решение, което да предотврати възможността за преследване на президенти заради техни официални действия.
Пиърс предупреди, че бъдещето ще бъде "изключително плашещо", ако видовете престъпления, в извършването на които е обвинен Тръмп, останат ненаказани.
След изслушването Тръмп даде пресконференция и продължи да твърди, че това е политически мотивирано дело, заведено от политически опонент. Той заяви, че Джо Байдън губи във всяко социологическо проучване и във всяка демографска група.
По време на пресконференцията си Тръмп допълни, че юридическият му екип разполага с чудесни аргументи и ако това беше друг човек, а не той, делото щеше да приключи. Когато си тръгваше, експрезидентът не отговори на въпрос на репортер, който го попита дали ще каже на поддръжниците си да не продължават с насилието.
Междувременно стана ясно, че по Коледа специалният прокурор Джак Смит, който възбуди и наблюдава съдебното преследване на бившия президент
Доналд Тръмп по две федерални дела, е станал мишена на т.нар. суотинг (swatting).
Според два източника от правоприлагащите органи някой се е обадил на 911 и е казал, че Смит е застрелял жена си на адреса в Мериленд, на който живеят.
Полицията на окръг Монтгомъри е изпратила екипи към адреса, но малко след това те са отзовани, когато заместник-шерифите, защитаващи Смит и семейството му, уведомили полицията, че подаденият сигнал е фалшива тревога и че всички в дома му са в безопасност. Няма арестувани, нито официални коментари във връзка с инцидента.
Смит се сблъска с поредица от заплахи през времето, откакто повдигна обвинение срещу Тръмп, свързано с опитите на бившия президент на САЩ да анулира и подмени изборната си загуба през 2020 г.
Адвокатът на Смит Сесил ВанДевендър каза на съдиите от апелативния съд от Окръга на окръг Колумбия, че офисът на Смит е бил "обект на множество заплахи" и "опити за сплашване", след като Тръмп публикува "подстрекателски публикации" по негов адрес.
Смит наблюдава и съдебното преследване на Тръмп, свързано с откритите в дома му в Мар-а-Лаго секретни документи. Тръмп пледира невинност и в двата случая.
NBC News цитира служител на Министерството на правосъдието, според когото между април и септември миналата година повече от 4,4 милиона долара са били похарчени за сигурността на Смит и неговия екип, осигурена от Службата на маршалите на САЩ. Медията съобщи, че Таня Чуткан - федералният съдия, наблюдаващ делото за намеса в изборите, изглежда е станала жертва на подобен инцидент през почивните дни.
Суотингът (от SWAT) е вид тормоз, който включва подаване на фалшив сигнал за спешен случай, за да се подведат правоприлагащите органи да изпратят тежко въоръжен екип, често SWAT (Special Weapons and Tactics), на определено място. Използването му е смятано за опасно и незаконно поради потенциалната вреда, която може да причини на хората, срещу които е подаден сигнала, и на реагиращите служители, които пристигат, очаквайки да се сблъскат със сериозна заплаха.