Съд в Ню Йорк наложи на семейната фирма на Доналд Тръмп, Trump Organization, максималната възможна глоба от 1,6 млн. долара за извършване на данъчни измами.

Миналия месец

Trump Corporation и Trump Payroll Corp., структури на Trump Organization, бяха признати за виновни в провеждането на дългогодишна схема за измама и укриване на данъци чрез фалшифициране на бизнес документи.

След съдебен процес те бяха осъдени по всички 17 точки, като това бе първият случай, в който компаниите бяха осъдени за престъпления.

На самия Тръмп не бяха повдигнати обвинения, но присъдата нанесе допълнителни щети на репутацията му, тъй като той се стреми към номинацията на републиканците за президентския пост през 2024 г.

"Въпреки че корпорациите не могат да излежават присъди в затвора, тази последваща присъда и осъждане служат като напомняне на корпорациите и ръководителите, че не можеш да измамиш данъчните власти и да ти се размине", заяви окръжният прокурор на Манхатън Алвин Браг, който водеше делото.

Trump Organization,

която понастоящем се управлява от двамата пълнолетни синове на Тръмп - Доналд младши и Ерик, е укрила възнагражденията, които е изплатила на висши ръководители в периода 2005-2021 г.

Във вторник дългогодишният финансов директор Алън Вайселберг беше осъден на пет месеца затвор и се съгласи да плати 2 милиона долара глоба за ролята си в измамата.

Той се призна за виновен за това, че заедно с компанията е замислил да получи недекларирани облаги, като например апартамент без наем в луксозен квартал, луксозни автомобили за него и съпругата му и такси за внуците му в скъпо частно училище.

75-годишният мъж призна 15 обвинения в данъчни измами и даде показания срещу Trump Organization като част от споразумението за признаване на вина. По време на съдебния процес той не е замесил Тръмп.

Тръмп заклейми делото на окръжния прокурор на Манхатън като "лов на вещици" и заяви, че Вайселберг е действал сам.

С произнасянето на присъдата

в петък не се слага край на юридическите проблеми на бившия президент, който многократно е обвиняван в нарушаване на законите.

Докато беше президент в периода 2017-2021 г., Тръмп беше подложен на два пъти на импийчмънт: в първия случай за злоупотреба с власт и възпрепятстване на правосъдието, а във втория - за подбуждане към бунт след нападението на 6 януари 2021 г. от негови последователи срещу Конгреса на САЩ.

През декември разследването на Конгреса за 6 януари стигна до заключението, че той трябва да бъде подведен под отговорност за въстание и заговор за измама на Съединените щати.

Тръмп е разследван също така за предполагаемо незаконно съхраняване на строго секретни документи в дома му във Флорида, Мар-а-Лаго, и възпрепятстване на разследването по случая.

В щата Джорджия той е изправен пред евентуално обвинение за намеса в гласуването в щата по време на изборите през ноември 2020 г., които Тръмп загуби от президента Джо Байдън.

В Ню Йорк пък главният прокурор на щата Летиция Джеймс заведе граждански иск срещу Тръмп и три от децата му, обвинявайки ги в измама чрез надценяване на активите с цел обезпечаване на заеми и последващото им подценяване с цел минимизиране на данъците.

Джеймс иска 250 млн. долара неустойки, както и забрана Тръмп и децата му да работят като ръководители на компании в Ню Йорк.