Задават се трудни години. За това алармира Тошко Йорданов от „Има такъв народ” в eфира на Нова телевизия.
„Изявления как всичко може да се оправи с държавна намеса просто не са верни”, категоричен е Йорданов и обясни, че България не е богата държава, която да има достатъчно финансов ресурс за социални дейности.
„В момента държавата отделя огромно количество пари за социални дейности, но тези пари трябва да дойдат отнякъде. Ако икономиката не върви, другият вариант за взимане на пари за подобни неща е заеми”, каза народният представител от ИТН, но подчерта, че влизането в подобна спирала не е най-доброто нещо, което може да направи едно правителство. „Прави се възможното с тези мерки, те ще имат някакъв облекчаващ ефект, но да кажем, че хората ще се почувстват както преди две години, няма да е вярно”, допълни той.
Той коментира и цената на парното в България. По думите му нулев ДДС на топлото ще понижи цената на услугата, но няма да е достатъчна мярка. „Тежко ще е”, смята депутатът.
„С този тип коалиционни партньори не можем да бъдем спокойни”. Така народният представител отговори на въпроса дали „Има такъв народ” са спокойни след коалиционния съвет, че няма да има движение по темата Северна Македония. По думите му доверието е нарушено по ред причини – „от ПП си позволиха да правят неща и да водят разговори, които не трябваше да водят”, заяви Йорданов.
По думите му позициите на външния министър Теодора Генчовска и тези на представители на премиера Кирил Петков по темата се различават и това прави впечатление на европейски дипломати, с които се водят разговори за РСМ. „Търсеше се опит да се заобиколи коалиционното споразумение и да бъде започнат процесът за присъединяване на Северна Македония, без практически да има гаранция за изпълняване на договора, подписан между двете държави”, разкри депутатът. Той коментира, че тезата на ЕС е, че на фона на войната в Украйна трябва да бъде пресечено силното руско влияние в РСМ. Коалицията обаче отговорила, че ако България допусне безусловно РС Македония да започне процеса по присъединяване, нашето правителство може да падне и да дойде друго, което да има дори по-силно руско влияние. „Трябва да преценят кое им е по-голямата щета – дали вътре в ЕС една държава с ново управление с изключително силно руско влияние, или държава кандидат-членка, която не е сигурно дали ще има чак толкова силно руско влияние”, смята Тошко Йорданов.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.