Беларуската опозиционна лидерка Светлана Тихановска заяви днес, че беларуските военни трябва да снемат оръжие, ако бъдат изпратени в Украйна под натиска на Русия, предаде Асошиейтед прес.
Тихановска, която е в изгнание в Литва от 2020 г., заяви при посещение в Естония, че ръководството на Беларус се е превърнало в заложник на влиятелните си съюзници в Москва, които са му оказали политическа и икономическа подкрепа. Тя каза, че се противопоставя на директно замесване на Беларус във войната в Украйна.
"Ако се случи, че под натиск, под заплахи, беларуските войски бъдат разположени там, то ние призоваваме нашите военни да снемат оръжие, да се присъединят към силите на съпротивата, да минат на другата страна, да се присъединят към украинската армия. Лукашенко, разбира се, е много зависим от Кремъл, защото Кремъл му помогна през 2020 г. да остане на власт и точно сега той плаща този дълг към Кремъл", каза Тихановска пред АП.
Москва наля милиарди долари в икономиката на Беларус, като я подпомогна с евтина енергия и заеми, припомня АП. Лукашенко открито подкрепи руската атака срещу Украйна, като си навлече критики от страна на международната общност. Но той неколкократно отхвърли твърденията, че Беларус ще изпрати свой военни да се сражават в Украйна на страната на Русия.
По-рано този месец обаче беларуските власти обявиха установяването на съвместно регионално войсково обединение с Русия и заявиха, че около 9000 руски военни ще бъдат разположени в Беларус.
Тихановска каза, че засега няма доказателства за планирано беларуско разполагане на военни в Украйна. Тя подчерта, че границата на Беларус с Украйна, простираща се на 1000 километра е била минирана и че украинските сили също така са подготвени за евентуална офанзива от страна на Беларус.
Тихановска разкритикува споменатата от Лукашенко възможност в Беларус да бъде складирано руско ядрено оръжие. Тя отбеляза и, че беларуси се сражават на страната на Украйна, но допълни, че самата тя е за мирно разрешаване на конфликта.
Тихановска сформира правителство в изгнание след президентските избори през 2020 г., в които тя се противопостави на Лукашенко. Той обаче обяви, че ги е спечелил, което породи вълна от протести, потушени със сила в страната. Към правителството в изгнание се присъединиха и двама високопоставени представители на беларуските сили за сигурност.
Днес Тихановска прикани украинският президент Володимир Зеленски да състави алианс с демократичните сили на Беларус, но каза, че все още не е получила отговор от него и добави, че на Беларус трябва да се гледа като на окупирана територия. "Но сега не е време да съпоставяме нашите мъки. Сега ние сме в една и съща лодка. Разбира се ситуацията е напълно различна. В Украйна има ужасяваща война, докато в Беларус има политически и военни репресии", заяви тя и допълни, че общото между двете страни е, че Русия не гледа на тях като на суверенни независими държави.
По време на протестите в Беларус бяха арестувани 35 000 души. Тихановска каза, че след това 150 000-200 000 души са напуснали страната си, а в беларуските затвори има 1349 политически затворници. Сред тях е тазгодишният нобелов лауреат за мир Алес Беляцки. В затвор е и й съпругът на самата Тихановска.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.