Форматът на теста за български език е подобен на тестовете за английски в САЩ, на които повечето деца са свикнали
След като преди седмица българският език беше официално включен в програмата за двуезичност на училищата в Илинойс, вече знаем и как ще се провежда изпитът. Положен успешно, той ще донесе т.нар. Seal of biliteracy в дипломите на завършващите гимназии тук, а това ще се счита за предимство при кандидатстване за работа или в университет.
Изпитът за българчетата от Илинойс ще се провежда от Департамента за езиково обучение (по-известен с предишното си наименование Институт за чуждестранни студенти - ИЧС) при СУ „Св. Климент Охридски". Цената е 110 долара плюс 25 долара за изпращането на сертификата по куриер. Единственото неудобство е, че парите трябва да се изпратят с банков трансфер до България.
Все още се уточнява кое ниво на теста ще бъде признато от образователния борд на Илинойс, но това вероятно ще е В1, както е при другите европейски езици, уточняват в прессъобщение от генералното ни консулство.
Свидетелствата на успешно издържалите изпита българчета ще идват в Чикаго до месец след проверката. Те съдържат данни и снимка на кандидата, оценките от устния и писмения изпит и придобитата езикова квалификация - ниво по Европейската езикова рамка. Свидетелството ще бъде издадено на български и английски език.
Тестът ще проверява четири умения на българчетата - писане, слушане, говорене и четене с разбиране. Изпитът е в две части - устен и писмен, с две отделни оценки, които сформират и крайната оценка. Устният изпит е около 20 минути и се провежда по Skype, а записът се пази като доказателство. Писменият се провежда също онлайн, но в присъствието на квестор от българското училище тук.
За да се яви на теста, не е нужно ученикът да е ходил на българско училище, а да има добро владеене на езика и да премине успешно теста. Това е условието, за да получи Seal of bilitеracy.
Това e улеснение за българчетата в Илинойс спрямо връстниците им в щата Вашингтон, където училищните власти искат те да са минали и определен брой часове по определена учебна програма, каза директорът на българското училище там Ангела Хашева. Щатът Вашингтон беше и първият, признал българския език в своята програма Seal of bilitеracy. Това там обаче струва скъпо. Курсът е 10 месеца, а таксата е 120 долара на месец. Изпитът струва още 250 долара и се провежда от българското училище в Сиатъл по лиценз на организацията ALTA, които са сертифицирани да провеждат тестове в цяла Америка по много езици. "Ние обаче избрахме българското", казва директорът на училище "Джон Атанасов" в Чикаго Боянка Иванова. Именно тя е двигателят през последните няколко години това да се случи. "В съвременния свят на глобализираната икономика и взаимоотношения не е възможно да има успешна реализация само с един език, било то и английски, казва г-жа Иванова. - Бъдещите работодатели и университети ще отчитат тези с повече умения, особено с малките езици като български и източноевропейските, защото много хора говорят испански, немски, френски. Америка отдавна усеща глад и чрез Seal of Biliteracy отчита именно това."
Илинойс е един от 20-те щата в САЩ, които имат двуезична програма за своите ученици, т.нар. Seal of Biliteracy, но не всеки училищен район все още участва в нея.