„Щастлива съм, че започвам магистратура по „Международни отношения“ в „Йейл“, вълнува се Тереза. „Йейл“ е един от най-престижните университети в САЩ от легендарната „Бръшлянова лига“. Тереза ще учи в Yale Jackson School of Global Affairs, с пълна стипендия, като са ѝ осиурили средства и за покриване на другите разходи.

„Отседнала съм в типична американска къща в Ню Хейвън, Кънектикът, само на 6 минути от училището, заедно с момиче от Турция и момче от Франция. Тук всички студенти са от висока класа, на световно ниво и като мислене, и като култура, обменяме идеи и опит“, споделя българката.

Когато говори за България, Тереза Бойнова казва „нашата държава“, а иначе е космополит. Родена е в София, от 3-месечна до 19-годишна живее в Хараре, Зимбабве. Следва в Милано, в университета „Бокони“.

На 20 години става представител на международния социален проект „Форте Глобъл“ за Европа. Цели 2 години се бори с няколко поредни наши правителства да прокара проекта, осигуряващ инвестиции в Родината ѝ от 10 до 100 милиона евро - за образование и здравеопазване... Приемането ѝ в престижния „Йейл“ отваря нови възможности пред нея.

„От малка съм искала да помагам на хората

споделя Тереза. - Не обичам празните приказки, стремя се да давам готови решения на проблемите. Имам страшно много енергия, искам да я отдам за каузи, с които ще се подобри животът на хората.“ Говори бързо, лъчезарна е и енергична, добронамерена и приятелски настроена, с очи, широко отворени към света.

Вълнуват я глобални проблеми - икономически, международни, политически, културни, за човешките права. Приятно ѝ е, че я сравняват с дама, от която се възхищава - Амал Аламудин-Клуни, съпругата на Джордж Клуни и световноизвестен правозащитен адвокат.

„Когато отидох да уча в Милано, се представях най-кратко като „българка от Зимбабве“, смее се Тереза. В Хараре тя получава качествено образование - в еврейското училище и в гръцката гимназия, работеща по английската система, и навсякъде е отличничка. Занимавала се е 14 години с балет, с музика, пеене, тренирала е различни спортове като водна топка.

Проблемите на хората я вълнуват от малка. Когато е на 9 години, Зимбабве преживява небивала хиперинфлация, много хора остават без препитание и тя започва да мисли как да им се помогне.

Първият ѝ голям успех като социален активист е в гимназията. Води екип от съученици на състезание - национални дебати. Темата е за проблемите на децата, работещи от ранна възраст. „Не знам как събрах сили, не бяхме добре подготвени, но спечелихме сребърен медал“, споделя тя.

На 17 години защитава резолюция в Международния съд в Хага. Model United Nations е инициатива на ООН за учениците от средните училища от цял свят да представят сериозни световни проблеми и да защитават резолюциите си пред голяма аудитория и комисия.

Преди това в Хараре организира голяма конференция с всички най-големи училища и кани посланика на САЩ в Зимбабве. „В Хага беше много вълнуващо и вдъхновяващо да говоря в World Forum Theater, главната зала на ООН, пред над 200 човека аудитория“, вълнува се Тереза. Печели тази привилегия, след като в Зимбабве с екипа ѝ се състезават сред около 100 проекта и са единствената група от африканската страна, която се класира.

„Говорих по темата за откраднатото изкуство на евреите по време на Втората световна война и как то да се върне на собствениците“, разказва Тереза. Оттогава започва сериозно да се интересува от политика, икономика и право. Владее английски, френски, италиански, гръцки и шона - местния език на Зимбабве. От университета „Кеймбридж“ е наградена като най-добре говореща френски език в Зимбабве.

През 2018 г. е приета в университета „Бокони“ в Милано, който е четвърти в света сред висшите училища с бизнес насоченост. Учи „Международни икономически отношения“ и „Мениджмънт“.

На 20 години Тереза Бойнова

става най-младият преподавател в „Йейл“

Кандидатства за позицията след специалните летни обучителни лагери „Yale Young Global Scholars Program“. Завършва като най-добра от Зимбабве и между първите 5 на континента Африка.

На 20 години Тереза Бойнова става вицепрезидент и директор за клиентите на „180 Degrees Consulting“ („180 градуса Консултинг“) за Милано. Това е най-голямата консултантска компания в света, с представителства в 30 страни и над 100 университета, включително „Оксфорд“, „Кеймбридж“, големите американски колежи. Като студенти консултанти работят с неправителствени организации и стартъпи със социални каузи. Фокусът е върху социалния импакт.

Тереза защитава свой интернационален проект „Форте“, на който е мениджър и водещ. Свързан е с икономическите и социални последици от кризата с COVID - 19. Създаден е като частно социално предприятие по модела на д-р Нат Уеър в университета „Оксфорд“ за финансиране на масов тренинг на хора, които са загубили работата си заради кризата.

Проектът е на много високо ниво, включва работа директно с правителства, инвеститори, ползватели на тренинга и центрове за тренинг. Централата на „Форте Глобъл“ е в Ню Йорк, а Тереза става консултант и представител на проекта за цяла Европа. Тя решава да включи и Родината си на картата на проекта. Първо представя „Форте“ в българското Президентство през август 2020-а.

„Когато ти разказа за мен и „Форте“ в BG VOICE през 2020-а, започнаха да ме ухажват и търсят дори хора от няколко комисии в Европейския парламент - с предложения да бъда стажант там“, споделя Тереза.

В Европейския парламент отива през 2021 г. Във връзка с „Форте“ тя се свързва с Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка. Провеждат срещи дистанционно и наживо с представители на двете институции за въвеждането на проекта на европейско ниво.

„Като студент в „Бокони“ бях много добре запозната с европейската политика, с Европейския социален фонд и знаех, че е актуален такъв проект. Ползата е, че можеш чрез него да изчисляваш какъв е социалният резултат от инвестицията“, коментира Тереза.

Заради нея от ръководството на „Форте Глобъл“ решават да разговарят и с българското правителство. А проектът предвижда инвестиции от 10 до 100 млн. евро в образование, за преквалификации на хора, загубили работата си, и в здравеопазване.

„Точно това ми харесваше във „Форте“ - казваш на един инвеститор: „Ти може да печелиш пари от това, да инвестираш в образованието или здравеопазването на един човек“. Е, Оксфордският университет са го разработили перфектно“, коментира Тереза.

За да помогне на Родината си, през август 2021 г.

тя се премества да живее в София

сама, в семейния апартамент. Представя проекта на всички поредни служебни правителства. Дори през януари 2022-ра склонява главния изпълнителен директор на „Форте Глобъл“ - д-р Нат Уеър, да пътува до София за срещи с министри от правителството. Дежурният отговор на управляващите е: „Ние сме временно правителство, а проектът е дългосрочен“. „Може би бях млада и наивна, но имах надежди“, казва тя.

След поредица от разочарования тя се отказва от опитите в България и от работата по проекта в Европа. „През юни 2022-напуснах „Форте Глобъл“, след 2 години и половина работа. Блъсках се самичка за цяла Европа, осигуриха ми и помощник, но се чувствах крайно изтощена“, споделя тя.

Наскоро е навършила 24 години. Сега я привличат нови, глобални проблеми - за зелените и космически иновативни технологии. Впечатлена е от немска компания, която изработва нова технология сателити, изчисляващи въглеродните емисии от космоса. По проекта работи директно с Европейската космическа агенция.

Тереза вижда бъдещето си като социален предприемач. През януари, по програма на „Йейл“, заминава за 2 седмици в Индия, където ще помага на социални предприемачи да развиват бизнеса си. „След Зимбабве, Африка, Европа и Северна и Южна Америка, където бях по линия на „Форте“, ще прибавя и Азия в портфолиото си. Ще стана „глобална“, както ми казваше преди бившият министър Николай Василев, докато бях на стаж при него“, смее се тя.

С Амал Клуни - нейния идол, все още не се е срещала. През 2021 г. е номинирана от комитет от България и Зимбабве за специалната награда The Amal Clooney Award, от фондацията на крал Чарлз III. Печели я една индийка. „Сигурно тогава Амал е разбрала за мен, но чакам, не губя надежда, че ще се видим, тя сега преподава в Колумбийския университет“, споделя българката.

„От седмица започнаха лекциите ми в „Йейл“ и съм много развълнувана - казва тя. - В Ню Хейвън занесох три символа на моята принадлежност и на това, което ме е изградило като личност: шарена традиционна дреха от Зимбабве, тениска с емблемата на университета „Бокони“ и блуза с българска бродерия. Ще ги държа до сърцето си и ще ги нося с гордост.“