http://bgvoice.com/public/files/gallery/238.jpg

Йонагуни е най-западния населен остров на Япония и добива своята известност през 1987 г., когато водолази откриват край бреговете му на дълбочина от 25 метра загадъчни подводни каменни структури. И до днес учени водят дебати относно произхода им, но никой не знае със сигурност откъде и как са се появили под океана. Природен феномен или дело на човека са тези пирамиди?

Според някои специалисти подводният монумент е създаден изкуствено преди много години от неизвестна цивилизация, изчезнала от лицето на земята. Ако тази версия се потвърди, паметникът Йонагуни ще промени радикално историята на човечеството. Откритите по каменните блокове следи от обработка и рязане доказват донякъде тази теория, но остава въпросът откога датират. Според Масаки Кимура - морски геолог,  проучвал загадъчните пирамиди около Япония в продължение на 15 години, това място е на повече от 5000 години, но е било наводнено преди 2000 години по време на земетресение.

Други учени, сред които и професорът по геология от университета в Токио Теруаки Иши, твърдят, че те са на много повече и тяхното потапяне под водата е настъпило в края на последната ледникова епоха - преди около 10 хиляди години. В този случай излиза, че пирамидите на Йонагуни са по-стари и от египетските. Недалеч от тях е била открита издялана от камък човешка глава, на която са гравирани множество непознати йероглифи.

На противоположно мнение е Робърт Шоч - професор по математика в Бостънския университет. Той вярва, че паметникът Йонагуни е формиран естествено и е дело на тектонична активност, след което е модифициран от хората.

Все пак подводните пирамиди изглеждат прекалено добре оформени, за да са дело на природата. По тях се виждат улеи, които няма как да са издълбани от водата. Цели трасета са прокарани в скалите и това не може да е природно творение. В част от камъните има и изображения на йероглифи и надписи, които все още не са разчетени.

Спорове се водят и в днешни дни и няма окончателно становище по датировката и произхода на пирамидите. Въпреки това монументът не е бил признат от японското правителство като обект на културно наследство и не е под защита. Районът е популярно сред водолазите място за гмуркане през зимните месеци поради голямата популация на акули-чук и така той остава достъпен за всеки желаещ да се потопи в тихоокеанските дълбини и да се докосне до загадъчните структури.