България бе обвинена за употреба на огнестрелно оръжие на границата си с Турция, след като излезе видео, показващо прострелването на млад сириец, предполагаемо от български гранични служители, съобщиха "Скай нюз" и "Свободна Европа". Ако това е вярно, ще е първият случай, в който е употребено огнестрелно оръжие с бойни муниции за защита на границата на ЕС. Българските власти отричат съобщението. Стрелбата е станала на 3 октомври, но видеото е разкрито чак сега, във връзка със съвместно разследване между няколко световни медии - "Lighthouse Reports", "Свободна Европа", "Le Monde", "Sky News", "ARD" и "The Times". Кадрите показват как 10-годишния сириец Абдула ел-Рустум пада прострелян в гръдния кош. Това се случва в близост до граничната ограда, в района на гранична пирамида 92.  Той е върнат в Турция и след две операции е спасен. Пред "Свободна Европа" разказа, че след като групата му влязла в България, първоначално била арестувана и върната. Взели им обаче телефоните и парите.

След това между бежанците и българските гранични служители се породила разправия заради унизителни действия на българските полицаи спрямо жени от групата. Според Абдула те ги претърсвали по непристоен начин и намерението им било да осъществяват тормоз. Сирийците се ядосали и хвърляли камъни по полицаите. Според Абдула те стреляли първо във въздуха, после приближили границата и на 10-15 метра от него единият го е прострелял. пострадалият бил на турска територия, когато е улучен. по думите ме граничарите са били двама, с военен автомобил. Моментът е заснет с мобилен телефон, но не може да се види ясно стрелецът.

Още един очевидец потвърдил пред "Свободна Европа" думите на пострадалия, че изстрелът е дошъл от българска страна. Освен това мигранти разказаха и за други случаи на насилия при върщане на мигранти в Турция. Българските власти коментираха, че групата бежанци е била агресивна и враждебна. От пресслужбата Министерството на вътрешните работи съобщава за инцидента на 3 октомври и казва, че става дума за "агресия от страна на около 65 лица, които са спрени още в Турция, но се завръщат обратно". Те предоставят и снимки, които показват щети, причинени, по думите им, от камъни, хвърлени от бежанците по охранителната кабинка. Няма данни обаче да е употребено огнестрелно оръжие. Според официалните данни на МВР за изминалата година над 153 хил. души са опитали да пресекат границата ни с Турция. Международното право забранява връщането на бежанци, при риск от преследване и защитава търсещите убежище, докато няма резултат от разглеждането на молбата им.