Барак Обама
Американските висши представители и световни лидери изразиха ужас и съпричастност с пострадалите и техните близки след терористичната атака в Бостън.
"Все още не знаем кой направи това или защо. Не се съмнявайте - ще стигнем до дъното (на случилото се в Бостън) и ще открием кои го сториха и ще разберем защо са го сторили. Всеки отговорен човек, всяка отговорна група ще изпита пълната тежест на правосъдието", заяви в кратко обръщение няколко часа след трагедията президентът Барак Обама.
Като "безсмислено насилие" определеи случилото се генералният секретар на ООН Бан Ки Мун.
"Осъждам това безсмислено насилие, което е още по-ужасяващо и заради това, че се е случило на мероприятие, обединяващо хората от целия свят. Искам да изразя дълбоките си съболезнования към близките на жертвите и да пожелая бързо възстановяване на пострадалите", добави Бан Ки Мун в щаб-квартирата на ООН по време на церемонията в памет на жертвите от геноцида в Руанда.
Губернаторът на Масачузетс Девал Патрик заяви, че това е ужасяващ ден за Бостън. "Мислите и молитвите ми са с тези, които бяха ранени."
"В момента, когато правораздавателните власти разследват експлозиите в Бостън, искам да помоля нюйоркчаните да мислят и да се молят за жертвите и техните семейства", подчерта кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който допълни, че е повишена сигурността на стратегически места и инфраструктура в града.
Трагедията в Бостън потресе целия свят. Президентът на Русия Владимир Путин и.е изпратил съболезнователна телеграма до Обама. Путин и подчертал, че в случай на нужда, Русия е готова веднага да помогне при разследването на инцидента. Путин е осъдил това "варварско престъпление и е изразил убеждение, че борбата с тероризма изисква активна координация на усилията на цялото общество.
Британският външен министър Уилям Хейг минути след случилото се коментира в профила си в Twitter. "Ужасен съм от новината за експлозия на Бостънския маратон. Мислите ми са с всеки, засегнат от нея, и всички тези, които очакват новини", написа той. По-късно британският премиер Дейвид Камерън също коментира трагедията: "Сцените от Бостън са шокиращи и ужасяващи - мислите ми са с тези, които са засегнати."
От външното министерство на Китай изразиха съпричастност и осъдиха всякакви прояви на насилие срещу мирни граждани.
"Мислите ми са с тези в Бостън днес. Тъжен ден!", написа и еврокомисарят по международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева. Минути след това последва коментар и на еврокомисаря по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом: "Внимателно следя информацията от Бостън. Ужасно. Мислите ми са с всички засегнати."
"Ужасни сцени от Бостънския маратон. Сърцето ми е с пострадалите и техните семейства", написа министърът по европейските въпроси на Финландия Александър Стуб, който е известен със спортните си активности и участието си на големи спортни събития, включително колоездене и бягане.
"Съболезнования за семействата на жертвите в Бостънския маратон от името на ЕП. Тероризмът никога не е оправдан. Ние сме с нашите американски приятели", коментира в Twitter и председателят на Европейския парламент Мартин Шулц.
"Наистина е тъжен ден, когато толкова вдъхновяващо събитие като маратона в Бостън е помрачено от толкова безсмислено насилие. Мислите и молитвите ни са с ранените или засегнатите от този ужасен инцидент. Стоим до американските ни съседи в този труден момент", заяви премиерът на Канада Стивън Харпър.
Австралийският министър-председател Джулия Гилард също изрази съболезнованията си към семействата на убитите и заяви, че мислите на австралийците са с тези, които са били ранени. "Тези експлозии хвърлиха сянка върху едно от най-великите световни спортни събития", допълни тя.