На 9 март Православната църква почита паметта на св. 40 мчци Севастийски и на св. мчк Исихий Доростолски.
Император Линикий издал строги укази против християните. В един полк в арменския гр. Севастия се намирали тогава четиридесет войници, които изповядвали християнската вяра. Те се отличавали с неустрашимата си храброст в битките и ревностно изпълнение на своите задължения и затова били обичани и уважавани от всички.
Светите мъченици отказали да се поклонят на езическите богове и били жестоко мъчени. Бог утешавал много мъчениците и те не се поколебали и не се открекли от вярата си. Загинали мъченически около 320 година.
В България един от най-големите средновековни манастири носи името на Св. 40 мъченици. Манастирът е свързан с победата на цар Иван Асен II над епирския владетел Теодор Комнин от 9 март 1230 година при село Клокотница.
Победителят от битката цар Иван Асен II бил тържествено посрещнат от търновските граждани в село Мерданя. В чест на тази среща българският владетел построил в столицата Търново прочутия манастир "Свети четиридесет мъченици", от който до наши дни е останала единствено голямата манастирска църква, посветена на 40-те арменски воини.
С този ден е свързано народното вярване, че Слънцето се обръща към лято и времето се затопля. Тогава излизат всички буболечки, змии, гущери от дупките си. Особено място сред обичаите на празника заема обредното гонене на змии и гущери.
Предпазващо значение имат всички действия в този обред: стопаните палят огън, прескачат го, удрят по железни предмети и наричат: “Бягайте, зъми и гущери, на 40 разкрача”.