Състоянието на 100-те най-богати хора в Китай се сви с повече от една трета през 2022 г., тъй като политиката на страната за "нулев Covid", колебливият икономически растеж и стремежът към "общ просперитет" намаляха пазарната стойност на водещите компании в страната и "изядоха" богатството, намиращо се в частни ръце, съобщава „Файненшъл таймс“.
Богатството на 100-те китайски магнати се е свило с 39% до 907,1 милиарда долара през 2022 г. от 1,48 трлн. долара през предходната година, според класацията на списание "Форбс". Това е най-големият спад, откакто изданието започна да съставя списъка с най-богатите хора преди повече от 20 години.
В същото време минималната нетна граница на състоянието, необходима за влизане в класацията за 100-те най-богати китайци, се срина до 3,5 млрд. долара от 5,7 млрд. долара година по-рано, като това е първият спад от 2018 г. насам и най-големият спад, откакто съществува класацията на "Форбс".
Само две от имената в в списъка отчитат увеличение на тяхното богатство, докато 79 милиардери са обеднели, посочва "Форбс".
Forbes обвини за спада "технологичните репресии", вредящата на икономиката китайска политики за "нулев Covid", бавния икономически растеж и опасенията относно резултата от 20-ия Конгрес на комунистическата партия през октомври.
Обезценяването на китайския юан (ренминби) повлия допълнително негативно на състоянието на китайските богаташи.
Чжун Шаншан, председател на Nongfu Spring, компания за бутилирана вода, остава на първо място в списъка с богатство от 62,3 млрд. долара, което представлява спад от само 5% спрямо предходната година.
Робин Цзън, председател на CATL, най-големият производител на батерии за електрически превозни средства в света, пък отбеляза спад на богатството си с цели 43% до 28,9 млрд. долара, докато богатството на Пони Ма, главен изпълнителен директор на интернет гиганта Tencent, цената на акциите на който падна драстично до четиригодишно дъно през годината, се сви с повече от 50 на сто.
Основателят на Alibaba (водеща китайска платформа за електронна търговия) - Джак Ма също стана свидетел на свиването на състоянието му с близо 50%, след като пазарната стойност на неговата компания спадна с приблизително 60% през последната година.
Основателят на Shein (моден онлайн магазин) Крис Сюй обаче навлезе забележително в класацията на 100-те китайски магнати със състояние, оценено на 10 млрд. долара, докато председателят на Evergrand (втория по големина строителен предприемач в Китай) Хуей Ка Ян, някога един от най-богатите хора в страната, изпадна от класацията.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.