Симулации със суперкомпютър в Япония са показали, че носенето на две маски дава ограничена полза при блокирането на разпространението на коронавируса в сравнение с една правилно сложена маска, предаде "Ройтерс".
Констатациите отчасти противоречат на неотдавнашните препоръки на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC), че две маски са по-добри от една при намаляване на излагането на човек на коронавируса.
Изследователите са използвали суперкомпютъра Fugaku, за да моделират потока от вирусни частици от хора, носещи различни видове и комбинации от маски според проучване, публикувано от изследователския гигант Riken и университета Кобе.
Използването на единична хирургическа маска, изработена от нетъкан материал, има 85% ефективност при блокиране на частици, когато се носи плътно около носа и лицето. Добавянето на полиуретанова маска отгоре e повишило ефективността до само 89 процента.
Носенето на две нетъкани маски не е полезно, тъй като въздушното съпротивление се натрупва и причинява изтичане около краищата.
"Изпълнението на двойното маскиране просто не добавя полза", пишат изследователите, чийто ръководител е Макото Цубокура.
Като цяло професионалните маски N95 са най-добри в защитата срещу зараза, следвани от нетъкани маски, маски от плат и накрая полиуретанови видове, показва проучването.
По-рано изследователският екип на Riken използва суперкомпютъра Fugaku, за да моделира как влажността може да повлияе на вирусна зараза и рисковете от инфекция във влакове, работни пространства и други среди.
С протичането на пандемията от COVID-19 нарастна научният консенсус, че вирусът се разпространява във въздуха и маските са ефективни за контролиране на заразата.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.