сн. Wikipedia
Яденето на суши навън през зимата може да се окаже ключът към дълголетие, установиха специалисти от университета на Мичиган. Те разкриха в експерименти с кръгли червеи, че ниските температури и подправката уасаби активират генетичен процес в мастните клетки и невроните, който удължава живота им. Въпросната "генетична програма" съществува и при хората.
Това е накарало учените да спекулират как тя може да забави процеса на стареене. Отдавна е известно, че студенокръвните животни живеят по-дълго в хладни условия. Точната причина обаче не е била добре изяснена. Данните от изследването на американските учени показват, че става въпрос за активен процес, контролиран от гените. Специалистите са установили, че студеният въздух активира рецептор, известен като канал TRPA1 в нервните и мастните клетки на кръглите червеи (нематоди).
Каналът предава калций в клетките и достига до ген, свързан с дълголетието. Освен ниските температури подправката уасаби също активира TRPA1. "Това увеличава интригуващата възможност излагането на студен въздух - или фармакологичната стимулация на чувствителната към студа генетична програма - да допринася за дълголетието при бозайниците", пишат изследователите в сп. "Сел" (Cell). "Може би по-често трябва да хапваме суши през зимата", казват в заключение специалистите.
От друга страна, похапването на пикантна храна малко преди сън пък може да доведе до кошмари през нощта, пика тези дни "Хъфингтънпоуст". Консумирането на всякакъв вид храна преди лягане може да привлече повече сънища, тъй като късните похапвания ускоряват метаболизма в тялото и повишават температурата, обяснява доктор Чарлс Бае - специалист от клиниката за проблеми със съня в Кливланд.
По-бързият метаболизъм и по-високата температура водят до по-активна мозъчна дейност и провокират повече бързи движения на очите по време на сън. На всеки 90 минути хората изпадат в т.нар. етап на бързо движение на очите (БДО), тъй като преминават през различни фази на съня.
По време на БДО хората сънуват най-много и мозъкът става най-активен. Кошмарите могат да бъдат сънувани само по време на БДО. Въпреки че кошмарите са просто сънища, които обаче носят негативни емоции, те могат да събудят спящия човек с чувство на безпокойство. Това е една от причините кошмарите да се помнят по-лесно от приятните сънища.
"Ако нашите тела работят здраво, за да храносмилат тежка или пикантна храна, това оказва влияние върху продължителността на съня. Обикновено съветваме пациентите си да избягват консумацията на такива храни два-три часа преди лягане", твърди специалистът Лиса Медали. Колкото по-често изпадаме в етапа на БДО по време на сън, толкова е по-вероятно мозъкът ни да възпроизведе кошмари. Затова хапвайте уасаби навън, но не и преди сън.