Държавата ще дотира почетния председател на ДПС Ахмед Доган с 27.4 млн. лв. за една година. Това става възможно, след като Доган навлезе мощно в енергийния бизнес, при това в лично качество. Той е купил мажоритарен дял от ТЕЦ "Варна", на която държавата плаща за студен резерв. Това са мощности, които би трябвало да се поддържат в изправност и да могат да бъдат включени във всеки един момент, когато това се наложи.
Цената на сделката за придобиването на ТЕЦ "Варна" не е ясна, но според "Медиапул" става въпрос за 3500 лв. Доган купува централата от децата на бившия транспортен министър Данаил Папазов. Почетният председател е платил 1800 лв. на Станислав Папазов за 36% от акциите на фирмата им "Сигда" и 1700 лв. на Ивелина Папазова - за 34 на сто. С това Доган вече притежава 70% от собствеността на ТЕЦ "Варна". "Сигда" плати на ЧЕЗ близо 50 млн. евро за теца в края на миналата година, включително със заеми от Първа инвестиционна банка. Информацията за сделката вчера бе посрещната с
пълно мълчание от страна на ГЕРБ и БСП,
а от ДПС коментираха, че "всеки български гражданин е свободен да се занимава с икономическа и търговска дейност".
Покупката на теца е особено апетитна, тъй като централата получава готови пари, за да поддържа ток "на склад", т.е. да държи мощностите в готовност и в случай на нужда да ги включи в енергосистемата. За последен път се наложи студеният резерв да бъде активиран през студената зима преди две години. Тогава обаче, по различни "обективни" причини, част от тецовете така и не успяха да събудят от зимен сън машините, въпреки че са взели пари, за да ги държат в готовност.
ТЕЦ "Варна" бе притежание на децата на бившия транспортен министър Данаил Папазов в правителството на Пламен Орешарски, които го купиха чрез фирмата си "Сигда" в края на миналата година. През 2016 г. ДПС подкрепи кандидатпрезидентската двойка Пламен Орешарски - Данаил Папазов. Препродажбата е станала още в началото на август, но е била вписана едва на 4 септември, като забавянето най-вероятно се дължи на срива на Търговския регистър. Доган е купил от Станислав Папазов 36% от "Сигда", а от сестра му Ивелина - 34%, съобщи в. "Капитал". След продажбата двамата остават с дялове от съответно 16% и 14%.
Централата бе купена от Папазови в края на 2017 г. срещу 48.5 млн. евро от чешката ЧЕЗ, която побърза да се отърве от нея, тъй като я считаше за неизгоден проект, трупащ единствено загуби.
Справка в Търговския регистър показва, че влизането на Доган засега не се е отразило на управлението на теца. "Сигда" продължава да се управлява от Данаил Папазов и сина му Станислав, а в ТЕЦ "Варна" представител е Данаил Папазов, който е в съвета на директорите заедно с дългогодишния държавен енергиен шеф и собственик на ТЕЦ "Видахим" Георги Христозов и с Адриян Атанасов. Христозов, който няколко години оглавяваше Българския енергиен холдинг, а името му се свързва с депутата бизнесмен Делян Пеевски. Атанасов пък е дългогодишен шеф на пристанище Варна, а известно време оглавява и националната компания "Железопътна инфраструктура", в която е назначен от тогавашния си началник - министър Данаил Папазов.
Противно на очакванията, политиците - управляващи и опозиция, запазиха пълно мълчание. Единственият политически коментар дойде от ДПС. "Търговският регистър е публичен и всички ние се информираме от тях. Г-н Доган вече почти 6 години не се занимава с актуалната политика, а всеки български гражданин е свободен да се занимава с икономическа и търговска дейност", защити сделката председателят на ДПС Мустафа Карадайъ.
Преди години Доган получи консултантски хонорар от 1 млн. лева за хидроенергийни проекти, а в края на миналата година стана съдружник на бившия концесионер по сметосъбирането в София Румен Гайтански-Вълка. Общата им фирма заяви интереси, свързани с водния бизнес - от бутилирането на минерална вода и строежи на язовири до пречистване. Това е златна възможност - само преди два месеца правителството отпусна 500 млн. лв. за ремонти на язовири и преливници на Държавната консолидационна компания, смятана за близка до ДПС.