Има ли меню, което да е стимул за мозъка, да пази сърцето, да подмлади кожата и да запали сексуалния живот? Това се питат всички жени, но и много мъже, когато усетят, че земното притегляне е привлякло кожата по лицето и тялото, с което свежестта и младостта полека-лека са започнали да си отиват. Има такова меню! Може да го постигнете само с правилен подбор на храните. И дори да не видите мигновен ефект, няма как да не усетите позитивите в дългосрочен план.

Много храни влизат в списъка на стратегията срещу стареене. Различни класации вадят и прибавят в топ 50 нови претенденти, които забавят естествения процес на изхабяване и амортизиране на клетките в човешкия организъм. Ново направление си пробива път като част от науката за стареене - геронтология. То включва последни разработки на кардиолози, диетолози и онколози. Автори на един от популярните вариантите са д-р Улрих Штрунц, д-р Майкъл Ройзен и кардиологът д-р Мехмет Оз. Продуктите, които те включват в здравословното хранене за забавяне на стареенето, са богати на незаменими аминокиселини, антиоксиданти, флавоноиди, ненаситени мастни киселини. Този начин на хранене работи освен срещу старостта и като профилактика на сърдечно-съдовите болести и на рака.

Старостта не е нищо друго освен

изхабяване и износване на клетките

Щом болните клетки вземат превес над здравите, старостта набира скорост, защото тя е пряко свързана с клетъчната смърт. Виновни са така наречените свободни радикали. Те проникват в клетката и я рушат, като я окисляват. Първо унищожават клетъчната мембрана, а след това и самата клетка. Тя сякаш се парализира и престава да изпълнява функциите си. Процесът засяга всяка структура в тялото, която по една или друга причина е по-уязвима. 

Можем да забавим естествения процес на стареене, като противодействаме на този процес и намерим начин да унищожим свободните радикали. В повечето случаи обаче те са повече от самите клетки и ги  подлагат на мощна атака - бомбардират ги всеки ден по 20 пъти. „Всяка клетка е подложена на окисление, защото организмът поглъща свободни радикали с храната, въздуха и отровите от околната среда. Можем да се противопоставим на този процес с храни, които пречат на окисляването. Това са така наречените антиоксиданти - мощни убийци на свободните радикали", съветва д-р Улрих Штрунц.

В топ 10 на храните са много плодове, зеленчуци, ядките, пълнозърнестите храни, пуешкото, киселото мляко... Добре е да се възползваме от тях, още повече че всички те укрепват и имунитета, на който ще разчитаме през следващите месеци и особено през зимата. Има и още една полза. С напредване на възрастта организмът се уморява - не може пълноценно да използва всички витамини и минерали от храните. Така че е добре да му ги даваме в двойна доза. Така ще сме сигурни, че поне половината ще усвои и ще задоволи нуждите си.

Яжте 600-1,200 г плодове и зеленчуци всеки ден

Избирайте ги като художник цветовете от палитрата си - да са възможно най-разнообразни. Всеки ден изяждайте по една голяма порция салата. Така ще набавите витамини, минерали и биоактивни вещества, които забавят процесите на стареене на организма. Сложете акцент на необработените храни - пълнозърнеста пшеница, овес,  кафяв ориз, черен хляб. На ден са ни нужни около 500 г, които са  пълноценен източник  на енергия.

Пийте поне чаша зелен чай на ден. Той е шампион на кахетини - вещества, които забавят стареенето и противодействат на оксидативния стрес. Ако не обичате чай, направете си плодово мляко. В айряна  добавете плод - най-добре ягоди. Така набавяте антиоксиданти, които се борят със свободните радикали. Киселото мляко е богато на млечнокисели бактерии. На ден ни се полагат 500 г. То е източник на лесно усвоим белтък, но не бива да е прекалено маслено. Най-добре е да е с масленост  0,5 -1%.

Осигурете си 200-300 г риба или морски продукти в седмицата. Важно е да са различни, за да си набавите цялата палитра от градивни вещества. Рибата и рибните продукти съдържат незаминимите омега-3 мастни киселини, които са помощник в работата на сърцето и съдовете и

забавят процесите на стареене

Намалете червените меса и дори ги изключете от менюто. Те доказано повишават риска от развитие на злокачествени заболявания. Заменете ги с пълноценен белтък - пуешко, пилешко, бобови храни и немазни сирена. Белтъците са нужни за мускулите, които отслабват с възрастта. Забравете за консервите и саламите. Те съдържат канцерогени и много сол. Една чаена лъжичка ленено масло на ден ще добави необходимите омега-3 мастни киселини.

Заменете маслото със зехтин и растително олио. Може да си направите комбинация от няколко вида - слънчоглед, орехи, сусам, коноп, лешник... Те са богати на полезните полиненаситени мазнини - омега-6, омега-3 и 9. Така ще намалите риска от развитие на атеросклероза на съдовете. Яжте орехи. По една шепа на ден. Те са богати на антиоксиданти и на витамин Е, съдържат ненаситени мастни киселини, които пазят сърцето и съдовете. Една чаша вино е полезна. Не повече обаче. Доказано е, че малката доза намалява риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания при възрастните. Намалете захарта. Ако много ви се яде сладко, хапнете 1 парченце черен шоколад, който е богат на флавоноиди. Тези мощни антиоксиданти носят само полза. Пийте много вода. Поне 1,5-2 литра на ден. Може и зелен чай, но не кафе и газирано.