На различни места по света хората съобщават за странни, силни шумове, които сякаш идват от небесата. Историята на Земята датира от повече от 4,5 милиарда години. Знаем много за това как се е развила нашата планета, но някои неща все още са забулени в мистерия. Например силните звуци, подобни на биене на барабан или на мощен промишлен шум като че ли от цех за леене на метали, които хората чуват от време на време в различни части на света, пише FLScience.

Странен грохот: Земята бие тревога

От стотици години се съобщава за странни бумтящи шумове, понякога придружени от земетресения, но не винаги. Например летописите сочат, че мистериозни звуци са се чували по време на земетресения в Ню Мадрид от 1811–1812 г. та чак до до януари 2020 г. Те често се описват като „бързащ“ или „търкалящ се“ звук и понякога се свързват с

ниски температури, а не със земетресения

Изследователите са забелязали, че силните ударни звуци са особено често срещани близо до езерото Сенека в района на езерата Фингре в Ню Йорк. Тези звуци били толкова силни, че понякога прозорците и вратите на сградите се разхлопвали. Нещо подобно се случило през август 1886 г. в Чарлстън, когато няколко седмици след събитието се чували шумове. Обърнете внимание, че звуците съвпаднали с множество вторични трусове.

През 2023 г. учените използват сеизмични данни от EarthScope Transportable Array (ESTA), за да се опитат да обяснят шумовете в САЩ, сравнявайки данните с докладите за същия феномен от 2013 г. до наши дни. Екип от изследователи от Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил анализират новинарски репортажи от Северна Каролина, където информациите за странното явление са често срещани.
Учените не могли да свържат явлението с показателите за сеизмична активност, така че вероятно отпада версията, че шумовете са свързани със земетресения.

Странен грохот: Земята бие тревога

Според съавтора на изследването Ели Бърд и нейните колеги, странните шумове

вероятно са атмосферно явление

Шумът се разпространява през атмосферата, а не около земята, категорични са те.
Учените представили своите открития на годишната среща на Американския геофизичен съюз през 2020 г. Те се фокусирали върху слушането на инфразвукови данни - нискочестотни звуци, недоловими за хората. Регистрирани били сигнали с продължителност от 1 до 10 секунди, свързани със записаните бумтящи звуци.

И тъй като обяснение няма, остават съвсем не мистериозни обяснения - например че шумовете са предизвикани от гърмежа от самолети, които преминават звуковата бариера, от ехото на бурни вълни или цунами, увеличаващи се в определена посока, от запалване на метан, освободен от слоевете на метан-хидрат. Геомагнитните бури също се посочват като възможни причини. Метеорити също произвеждат силен звук при навлизане в атмосферата. Небесното тяло остава невидимо за човешкото око по ред причини, но звукът от съприкосновението му със земната атмосфера, че чува.