Водещите американски индекси завършиха борсовата сесия в четвъртък с понижения на фона на покачващия се брой болни от коронавирус в САЩ, което на свой ред застрашава бързото икономическо възстановяване на страната, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average изтри 317 пункта (1,1%) до 29 080,17 пункта. Широкият измерител S&P 500 се понижи с 1% до 3537,01 пункта. На свой ред технологичният бенчмарк Nasdaq Composite отписа 0,7% до 11 709,59 пункта.
Пониженията от днешния ден оставиха S&P 500 само на 0,8% от нивото му миналия петък, изтривайки по-голяма част от ръстовете покрай добрите резултати от тестовете на ваксината на Pfizer и BioNTech по-рано през седмицата.
Водещите индекси потънаха дълбоко на червена територия, след като управителят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че прогнозите за американската икономика остават несигурни въпреки новините за представянето на медикамента.
„Виждаме, че икономиката продължава да се движи по стабилен път на възстановяване, но основният риск, който виждаме пред това, е – очевидно, бъдещото разпространение на болестта тук в САЩ“, заяви Пауъл по време на виртуална конференция, чийто домакин бе ЕЦБ. При сегашното разпространение на вируса следващите няколко месеца може да са пълни с предизвикателства, коментира още той.
Само в сряда рекордните 144 000 случая на коронавирус бяха регистрирани в САЩ, с което общият брой на потвърдени болни в страната достигна до над 10 млн.
Най-лошо представяне в четвъртък записаха акциите в банковия и туристическия сектор. Книжата на United Airlines поевтиняха с 4,3%, тези на Carnival със 7,8%. Акциите на JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo бяха надолу с по над процент.
Още добрини новини при изпитанията на ваксини може да дойдат съвсем скоро. В сряда производителят на лекарства Moderna обяви, че тестовете от трета фаза на неговата ваксина са събрали достатъчно болни от коронавирус, за да бъдат предадени предварителните резултати на независима наблюдаваща комисия.
По-рано днес стана ясно също, че подадените за първи път заявления за помощи при безработица в страната са достигнали сезонно коригиран размер от 709 хил. за седмицата до 7 ноември спрямо 757 хил. предходната седмица, сочат данни на министерството на труда. Анкетирани от Ройтерс икономисти прогнозираха 735 хил. заявления през миналата седмица.
При американските държавни ценни книжа доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации намалява до съответно 0,88% и 1,64%.
Доларовият индекс, който измерва силата на щатските пари спрямо кошница конкурентни валути, също се свива до 92,96 пункта.
На стоковите пазари цената на петрола продължава да върви надолу. Американският сорт WTI поевтинява с 1,1% до 40,98 долара за барел. Международният бенчмарк Брент пък изтрива 0,9% от стойността си до 43,4 долара за барел.
Златото обаче поскъпва с 0,7% до 1874,3 долара за тройунция.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.