Масови стачки във Франция, защото правителството на президента Макрон иска да вдигне пенсионната възраст. Французите масово са против и днес цели сектори обявиха протест. Повече от 200 манифестации на различни места в страната парализираха Франция.

Планираната пенсионна реформа

ще увеличи не само възрастта за пенсиониране с 2 години - от 62 г. на 64 г., но и ще въведе минимален стаж от 43 години, за да имат право гражданите на пълната си пенсия. 

Социологически проучвания показват, че 66 процента от французите са против тази реформа, пише NOVA.

В същото време, президентът Макрон, чиято популярност прогресивно спада, е на междуправителствена среща в Барселона, заедно с 11 свои министри. Това допълнително разгневи протестиращите.

С много шум, знамена и факли, недоволните от планираната пенсионна реформа тръгнаха на протестни шествия. Много от тях са против вдигането на пенсионната възраст на принципна основа. Други, като 58-годишния водопроводчик Робен, имат съвсем конкретни забележки.

"Не можеш да пълзиш при тръбите вечно. Когато започваш си млад. Може дори на 16 или ако отидеш в техникум - на 18. Като навършиш 60 вече имаш 42 години стаж. Ако изведнъж ти поискат още, имаш чувството че е прекалено. Не говорим за две години разходки", смята Робен Пелтие, който е водопроводчик от околностите на Париж.

Във Франция, условията за пенсиониране

са дълга битка между работниците и държавата. През 80-те лимитът е бил чак на 65 години. Президентът-социалист Митеран го сваля драстично на 60 години. В средата на 90-те, след масови протести, консервативния президент Ширак се отказа да я увеличи. Но през 2010-та, Никола Саркози не се поддаде на стачките и вдигна възрастта за пенсиониране. Макрон искаше да направи сегашната реформа по-рано, но пандемията го отказа.

"Франция има голям публичен дълг. Пенсионната система е една от тези, които винаги са на червено. В момента е на минус 10 милиарда евро на година. Не звучи като голяма сума, но за 20 или 30 години се натрупва", изчислява експертът по пенсионна система Бруно Палие. 

Тези сметки не са достатъчна причина за протестиращите. Те смятат, че ги експлоатират.

"Първо, една четвърт от по-бедните хора умират на 62. Да вдигнем пенсионната възраст противоречи на логиката. Второ, когато я удължат, това се отазява на нас, младите. Защото всички работни места са заети по-дълго", каза 18-годишната Ема Далиен. 

Организаторите на протестите казват, че е имало масово участие. Експерти казват, че този път много хора са решили да не отидат. Една от причините е, че в условията на инфлация и икономическа криза, дори загубата на един работен ден е важна.я