Масови стачки във Франция, защото правителството на президента Макрон иска да вдигне пенсионната възраст. Французите масово са против и днес цели сектори обявиха протест. Повече от 200 манифестации на различни места в страната парализираха Франция.
Планираната пенсионна реформа
ще увеличи не само възрастта за пенсиониране с 2 години - от 62 г. на 64 г., но и ще въведе минимален стаж от 43 години, за да имат право гражданите на пълната си пенсия.
Социологически проучвания показват, че 66 процента от французите са против тази реформа, пише NOVA.
С много шум, знамена и факли, недоволните от планираната пенсионна реформа тръгнаха на протестни шествия. Много от тях са против вдигането на пенсионната възраст на принципна основа. Други, като 58-годишния водопроводчик Робен, имат съвсем конкретни забележки.
"Не можеш да пълзиш при тръбите вечно. Когато започваш си млад. Може дори на 16 или ако отидеш в техникум - на 18. Като навършиш 60 вече имаш 42 години стаж. Ако изведнъж ти поискат още, имаш чувството че е прекалено. Не говорим за две години разходки", смята Робен Пелтие, който е водопроводчик от околностите на Париж.
Във Франция, условията за пенсиониране
са дълга битка между работниците и държавата. През 80-те лимитът е бил чак на 65 години. Президентът-социалист Митеран го сваля драстично на 60 години. В средата на 90-те, след масови протести, консервативния президент Ширак се отказа да я увеличи. Но през 2010-та, Никола Саркози не се поддаде на стачките и вдигна възрастта за пенсиониране. Макрон искаше да направи сегашната реформа по-рано, но пандемията го отказа.
Тези сметки не са достатъчна причина за протестиращите. Те смятат, че ги експлоатират.
"Първо, една четвърт от по-бедните хора умират на 62. Да вдигнем пенсионната възраст противоречи на логиката. Второ, когато я удължат, това се отазява на нас, младите. Защото всички работни места са заети по-дълго", каза 18-годишната Ема Далиен.
Организаторите на протестите казват, че е имало масово участие. Експерти казват, че този път много хора са решили да не отидат. Една от причините е, че в условията на инфлация и икономическа криза, дори загубата на един работен ден е важна.я