Ако планирате да купите първия си или следващ нов дом, вероятно сте се фокусирали върху спестяването на всички разходи, свързани с такава голяма покупка. Един от разходите, за които може да се притеснявате най-много, е най-вероятно първоначалната вноска.

Ако сте уплашени от това колко трябва да спестите за нея, това може да е, защото смятате, че трябва да имате поне 20%. Но, знайте едно важно нещо – не е задължително това да е така. Както Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти в САЩ (NAR) отбелязва:

„Едно от най-големите погрешни схващания сред потребителите на жилища е каква е типичната първоначална вноска и каква сума е необходима, за да станете собственик на жилище.“

Ето и какво скорошно проучване на Freddie Mac установява:

„ …близо една трета от бъдещите купувачи на жилище в САЩ смятат, че се нуждаят от първоначална вноска от 20% или повече, за да си купят жилище. Този мит остава една от най-големите възприемани бариери за постигане на собственост върху жилище.


Ето и добрата новина. Освен ако не е посочено от вашия тип заем или заемодател, обикновено не се изисква такава от 20%. Това означава, че може да сте по-близо до мечтата си за покупка на жилище, отколкото предполагате.
Според NAR средната първоначална вноска не е била над 20% от 2005 г. насам. Всъщност средната първоначална вноска за всички купувачи на жилища днес е само 14%. И дори е по-нисък за купувачите на жилище за първи път – само 6% (вижте графиката).

Полезно е за всеки бъдещ купувач да научи за опциите, които могат да му помогнат да постигне целта си!

И понеже за много от нас не е ясно колко ни трябва за първоначалната ни вноска, ето какво е добре да знаете. Съществуват и погрешни схващания относно програмите за помощ при първоначално плащане. Като за начало много хора вярват, че има налична помощ само за купувачи на жилище за първи път. Докато купувачите за първи път имат много възможности за проучване, повторните купувачи също имат такива, и то почти толкова колкото тези, които закупуват за първи път..

Според сегашния ресурс за първоначално плащане има над 2000 програми за подпомагане на купувачи на жилища в САЩ и по-голямата част от тях са предназначени да помогнат с първоначални плащания. Същият този ресурс продължава да казва:

„Не е нужно да сте купувач за първи път. Над 38% от всички програми са за многократни купувачи на жилища, които са притежавали жилище през последните 3 години.“

Освен това има дори видове заеми, като заеми от FHA с първоначални вноски до 3,5%, както и опции като заеми от VA и USDA заеми без изисквания за първоначални плащания за квалифицирани кандидати.

Ако се интересувате да научите повече за програмите за подпомагане на авансово плащане, информацията е достъпна чрез сайтове като DownPaymentResource.com. След това си партнирайте с доверен кредитор, за да научите как точно бихте взели всичко, което ви се полага за покупка на новото ви жилище.

В заключение, не забравяйте, че невинаги се изисква първоначално заплащане / вноска от 20%. Ако искате да закупите жилище тази година, нека се свържем, за да започнем разговора относно вашите цели за закупуване на ново жилище, без значение дали то ще е първо за вас, или не.

„Като агент на недвижими имоти аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко, свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на имейл: [email protected]. Уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com. Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.”