Скандалът с измамите със самолетни билети, техника и други дребни услуги от „Александър Николов" и задържането на Спас Василев, за когото се предполага, че стои зад фалшивия профил, освен повод за развиване на теории и забавни коментари в онлайн пространството показа и слабости в разследващите органи. След ареста на мъжа прокуратурата обяви, че срещу Спас Василев от Кочериново са образувани 4 досъдебни производства в София, Дупница, Благоевград и Варна от 2012 г. до сега. През ноември 2013 г. е обявен за общодържавно издирване, а през 2016 г. името му е било заложено и в Шенгенската информационна система. Районният прокурор на София Радослав Димов коментира, че по две от досъдебните производства - това във Варна и в София, са били повдигнати обвинения на Василев, но са били спрени, защото не е бил намерен, а другите две - в Дупница и Благоевград, са се водили срещу „неизвестен извършител".
Делото във Варна, което е от 2013 г., е било спряно, тъй като разследващите не са установили Василев на известния адрес, обясни прокурор Димов. Те са обявили Василев за „установяване на адрес", а по-късно го обявяват за общодържавно издирване, поясни той. Още в началото на досъдебното производство обаче Василев е бил издирен от граждани в Русе. Там е бил задържан и изпратен на полицията във Варна, където му е повдигнато обвинение. Към тогавашния момент му е взета мярка за неотклонение „подписка", въпреки че срещу него е имало вече подадени жалби на друго място. Причината за налагане на по-лека мярка във Варна била, че разследването е било съвсем в началото, поясни Димов. „Впоследствие вече се установяват множество пострадали, започват разпити, но тогава изчезва", допълни районният прокурор.
Димов заяви още, че разследването в София е било подновено през тази година, преди да се разшуми скандалът по медиите, защото наблюдаващият прокурор е преценил, че може да повдигне задочно обвинение в отсъствието на Василев. „Но междувременно се разшумява за случая, установи се човекът и се задържа", обясни прокурорът. Иначе и материалите от процеса във Варна са вече пристигнали в София и са обединени в едно дело с тези от София, Дупница и Благоевград.
По време на заседанието в Софийския районен съд (СРС) миналия понеделник, който определи като първа инстанция мярката за неотклонение на задържания - постоянен арест, адвокатът му Георги Ценев заяви, че Василев не се е укривал и не е знаел, че е бил обявен за общодържавно издирване и че името му е присъствало в Шенгенската информационна система. Когато се прибирал в България, тъй като е учил и в някакви периоди работил в чужбина, той оставал при родителите си в Кочериново, а не на постоянния си адрес в Дупница, подробно обясни защитникът. Пред съда Ценев заяви, че подзащитният му се е предал сам на полицията, след като видял медийните публикации по случая с профила на „Александър Николов".
Неофициално от прокуратурата потвърдиха тогава тази информация. А от МВР обясниха, че Спас Василев е бил в района на сградата на ГДБОП, но там го е разпознал служител на дирекцията и го убедил да се предаде сам. Допълниха, че не е известно дали той се е канел сам да се предаде или не. На въпрос как полицията не е открила Василев толкова време, след като е бил обявен за издирване преди четири години, вътрешният министър Валентин Радев отговори с въпрос. „Вие знаете ли колко хора са обявени за издирване в момента - 20 хиляди." От думите му се разбра, че ведомството прави каквото може, но това не било лесно. Министърът определи и като позитивно, че „този е излязъл", за да разберат хората трудността пред разследващите. Тя била като тази с призоваването. На уточняващ въпрос дали полицията е търсела Василев само на постоянния му адрес, както заяви адвокатът му Ценев, Радев заяви, че това било другият проблем и според него трябват законодателни промени. А целта им е, когато някой смени местоживеенето си, веднага да го декларира, като си прави адресна регистрация на новото място, за да може полицията да намира хората по-лесно и да ги знае къде са. Засега Василев е обвинен само за измама за 490 лева през 2012 г. Срещу сумата основният свидетел Иван Ралчев е трябвало да получи пакет от десет самолетни билета, които според разследващите в София обвиненият не е предоставил.