Черницата може да върне зрението на слепец. Или поне така казвали древните китайски медици. Наистина плодът подсилва защитните сили на очния нерв, но идеята на азиатските специалисти била по-скоро да подчертаят вълшебните лечебни свойства на плодовете. Според китайските легенди черниците са ключът към дълголетието. Освен при зъбобол, диабет, бъбречна недостатъчност и т.н. черниците помагат и при афти. Танините в листата им действат заздравяващо върху устната лигавица. Борят се и срещу ензимите, които отделят различни бактерии, преди те да успеят да предизвикат кариеси по зъбите. Предотвратяват образуването на афти, гингивит и при болки в гърлото. Затова народната медицина препоръчва запарка от черничеви листа срещу болезнените ранички по бузите и езика. Антибактериално действие имат и самите плодчета. Също така ефикасно би било да хапнете няколко, като се стараете да задържите сока на болното място. Този трик действа безотказно. Може да е стар, но и в момента се препоръчва от зъболекарите у нас.
Проблемът е, че черниците са едни от най-нетрайните плодове. Дори в хладилник издържат само 2-3 дни, после започват да гният. За да се възползвате цяла година от лечебните им свойства, замразете ги във фризер. Най-добре във вода, за да не променят вкуса си и да се съхранят максимално полезните съставки. За целта може да използвате форма за лед. Напълнете дупките с вода, като във всяка пуснете по 1-2 плодчета. После при нужда извадете едно ледче и го оставете да се размрази.
Афтите са проблем, който измъчва почти 20% от населението на земята. Причиняват се от инфекции, при липса на витамини, след ядене на определени плодове или зеленчуци, от механично нараняване. Например, ако нещо ви е страшно вкусно и неволно се захапете за езика, после има да "плащате" няколко дни за това.
По време на развитието си афтите преминават през няколко етапа, като с времето нарастват, достигат кулминационната си точка, а после започват да намаляват.
Мерките трябва да се вземат, преди болката да е станала най-силна. Освен черниците помагат и други домашни илачи. Ето кои са някои от тях:
Пакетче чай, особено черен или от невен. Градинското цвете от векове се прилага в народната медицина за лечение на порезни рани и напукана кожа. Може да приготвите и концентрирана отвара и да жабурите няколко пъти на ден. Помага и като профилактична мярка. Ако ползвате пакетчета, поставете ги за няколко секунди във вряща вода, охладете и наложете върху афтата.
Кокосовото масло, нанесено върху рана по кожата или лигавицата, намалява болката и възпалението. Същото действие има и кокосовата вода, използвана като вода за уста. Тя лекува и лош дъх.
Три чаени лъжици наситнени стръкове от мащерка се заливат с чаша с вряла вода. Киснат за около десет минути и запарката се прецежда. След това устата се изплаква с тази смес няколко пъти на ден. Обикновеният чай от мащерка също действа. Помага и за кашлица и настинка. Също както и настойката от мащерка и ракия, с която бабите често масажират простудените си внуци. Тя се препоръчва и за афти. Действа отлично, но е един от най-болезнените методи.
Или смес от такива. Най-подходящи за афти са маслата от чаено дърво, от гераниум, камофлора, гроздови семки или лавандулово. Смесват се по 1-2 капки от всяко и афтите се мажат на всеки 2-3 часа. Изплакването на устата с чаша топла вода с няколко капки масло от чаено дърво и гераниум също стимулира заздравителния процес.
Най-лесно е, разбира се, въобще да не се стига до появата на афти. А те могат да се избегнат лесно. Откажете цигарите. Тютюнът дразни устната лигавица. Яжте повече имуностимулиращи храни, богати на витамини, лук, чесън. Пийте сироп от бъз и джинджифилов чай с лимон. Дъвчете храната спокойно, хранете се бавно, за да не нараните лигавицата и после да страдате. Яжте джинджифил и хрян или пийте сока им като профилактична мярка. Имат антисептично действие и убиват много от вредните бактерии в устата. Правете редовно гаргари със сандрин или хладка вода със сода за хляб. Този трик помага и при лош дъх, при възпалени венци и болно гърло.