Рекордно ниска е оценката на гражданите за работата на парламента. Подкрепата за президента Румен Радев намалява заради засилени негативни оценки от симпатизантите на "Продължаваме промяната" и "Демократична България", а ГЕРБ и "Възраждане" са с най-голямо неодобрение към служебното правителство.
Това показват резултатите от социологическо проучване на агенция "Тренд", направено по поръчка на "24 часа". То е представително за пълнолетното население на страната. Интервюирани са 1005 души по метода пряко полустандартизирано интервю лице в лице в периода 1-8 декември.
Отрицателните оценки за работата на президента Румен Радев вече няколко месеца превишават положителните като през декември 42% дават позитивна оценка, а 46% негативна. Обръщането на тренда става през юли 2022 г., когато кабинетът "Петков" е свален, а на власт идва назначеното от държавния глава правителство с министър-председател Гълъб Донев.
Ерозията в положителната оценка спрямо президента според социолозите се дължи най-вече на оттеглящите подкрепа в последните месеци привърженици на "Продължаваме промяната" и "Демократична България".
Малко над една четвърт (26%) пък оценяват положително работата на служебния кабинет. Правителството "Донев" започва работа през август с 22% одобрение и 64% неодобрение. Днес дяловете на подкрепящите и критиците на служебните министри са съответно 26% и 57%.
Сред всички партийни електорати отрицателната оценка за работата на правителството е по-висока от положителната, поясняват авторите на изследването. Изключение прави единствено БСП, сред които дяловете на положителна и отрицателна оценка са изравнени. С най-критични оценки за служебния кабинет са симпатизантите на ГЕРБ и "Възраждане".
През декември 2022 г. ножицата между положителните и отрицателните оценки за парламента е най-широко отворена. Рекордно нисък процент дават положителна оценка за работата на парламента (9%), а рекордно голям - 82%, дават отрицателна оценка.
Най-слабото неодобрение към работата на народните представители е регистрирано през януари-февруари тази година - около 52 на сто (по това време работи 47-мото Народно събрание, в което управлението е на четворната коалиция около "Продължаваме промяната" ). През същите месеци е най-високо и одобрението, достигащо 29%.
Ако изборите бяха днес, електоралната картина в страната два месеца след предсрочния парламентарен вот не търпи съществена динамика в сравнение с резултатите от гласуването през октомври, показват още данните от проучването.
ГЕРБ остава лидер с 25.8% от гласуващите. "Продължаваме промяната" задържат второто място, като биха получили 19.2%. ДПС остава трета политическа сила (11.6%), а "Възраждане" четвърта с (11.3%).
Промяна няма в предпочитанията и към следващите партии. БСП запазва петото място с 9% подкрепа от гласуващите, следвани от "Демократична България" (7.3%) и "Български възход" (4%). "Има такъв народ" отново биха останали извън парламента, той като за тях биха дали гласа си 3.1 на сто от хората.
5.4% от анкетираните биха гласували с "Не подкрепям никого", а 3.3 на сто симпатизират на други политически партии.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.