Руснакът Виктор Бут, осъден в САЩ на затвор заради търговия с оръжие и смятан преди години за един от ключовите световни играчи в този бизнес, е освободен в размяна с Русия. Бут има топли връзки с България, където е имал регистирани фирми на името на брат му. Москва е предала в ответ американската баскетболистка Бритни Грайнър, осъдена за трафик на наркотици, защото на летището се оказа, че носела т.нар. вайп устройство с течност, съдържаща елементи от марихуана. Новината потвърди външното министерство в Москва, а според руските новинарски агенции размяната е станала в четвъртък на летището в Абу Даби.
вече е на руска територия.
CNN припомня, че в разговорите за размяна е ставало дума и за друг американец - Пол Уилън, осъден в Русия за шпионаж. В сегашната процедура той не е включен, а адвокатът му е казал, че обсъждането на въпроса продължава, докато Уилън е в затворническа колония. Татяна Москалкова, специален представител по правата на човека в Русия, заяви за "Интерфакс", че Бут и Грайнер са помилвани, т.е. няма да излежават в родината си остатък от наказанието. Президентът Джо Байдън съобщи в "Туитър", че е разговарял с Грайнър, тя се чувства добре и пътува към дома си.
тя бе изпратени в затворническа колония с общ режим.
След години наред опити да бъде задържан, Виктор Бут бе арестуван през 2008 г. в Тайланд по искане на САЩ. Той бе обвинен в незаконна търговия с оръжие и подкрепа на тероризма. През 2010 г. бе екстрадиран в САЩ, две години по-късно бе осъден на четвърт век затвор. Бут не се призна за виновен. Виктор Бут бе заловен през 2008 г. в Тайланд в резултат на дългогодишна операция на DEA. Агенцията пое случая, тъй като търговията на Бут често е финансирана с наркопари. Около екстрадицията му от Тайланд се разрази дипломатическа война между Русия и САЩ. Освен че Бут е руски гражданин, съдебното дело срещу него в Америка има потенциала да разкрие връзките му с политико-военните елити в Москва. Без съмнение империята му е действала с благословията им. „Сто ракети земя-въздух, 20 хил. автомата, 20 хил. гранати, 740 минoхвъргачки, 350 снайперски винтовки, 10 млн. патрона и пет тона C-4 експлозиви.
Виктор Бут възнамеряваше да предостави това на терористична организация,
за която той вярваше, че ще убива американци”, така прокурорът Брендън Макгуайър откри процеса срещу руснака. В следващите дни федералната прокуратура в Долен Манхатън ще продължи да представя доказателствата си, а ако обвинението бъде доказано, 44-годишният Бут ще прекара остатъка от живота си в затвора.
най-големия “търговец на смърт” в света
Малко преди края на студената война той е изпратен като военен съветник в Африка, опит, който след разпадането на СССР се оказва особено полезен. Бут напуска Червената армия, за да започне собствен бизнес, като наема оказалите се ненужни военни самолети на Варшавския договор. Според защитата на Бут авиофлотата му превозва легални стоки, но понеже крайните дестинации са все в кризисни райони, той бива нарочен за трафикант на нелегално оръжие. Докладите на ООН обаче сочат, че руснакът масово пренася някогашните арсенали на соцлагера към Ангола, Сиера Леоне, Либерия, Конго, Афганистан и т.н. Междувременно името на Бут става толкова легендарно, че за него се пишат ред книги, а през 2005 г. дори излиза филмът “Господарят на войната” (Lord of War) с Никълъс Кейдж в главната роля. В бизнеса на Виктор Бут за дълго време България е една от основните бази. През 90-те той редовно посещава страната. Когато през 2003 г. вестник „Комсомолска правда” иска да знае дали бизнесменът е изнесъл 20 хил. български мини, Бут отговаря:
„Нима е престъпление да се ходи в България?”
Връзките на „търговеца на смърт” със страната обаче са повод за много проблеми за родните дипломати. Така например през 2000 г. ООН публикува доклад, твърдящ, че между 1996 и 1998 г. Бут е изнесъл огромното количество български оръжия с подправени документи за краен потребител. Официално родните производители бяха оневинени, че не са разпознали фалшификацията, но скандалът отекна силно. През 2005 г. САЩ поискаха замразяването на банковите сметки по света на трийсет фирми на Бут и три от тях се оказаха с българска регистрация.