България приема и организира все по-големи и авторитетни спортни състезания, сочи справка от последните няколко години. Особен напредък в това отношение бележи в зимните спортове, в които никога не е била световна сила. С малко изключения като бронзовия олимпийски медалист в ски бягането от 1980 г. Иван Лебанов, Петър Попангелов при алпийците, който години наред бе в елита и има победа на слалом за Световната купа в германския курорт Ленгрис през 1980 г., и олимпийската шампионка по биатлон от Нагано 1998 Катя Дафовска.
Напоследък сме свидетели на големи успехи в един млад спорт, който набира огромна популярност в световен мащаб - сноуборда. Очарователната Сани Жекова стана пета на олимпиадата в Сочи преди 3 години и има редица престижни класирания в състезанията за Световната купа. Истинския бум обаче направи чепеларецът Радо Янков, който спечели Големия кристален глобус в паралелните дисциплини, превръщайки се в първия българин с този трофей в зимните спортове.
Ето че дойде моментът, в който България можа да ги види на живо в голямо състезание. Това се случи в Банско, което бе домакин на кръг от Световната купа и всички погледи бяха вперени в Сани и Радо. Те не разочароваха. Радо се класира втори, а Сани също отбеляза добър резултат. Специалисти от Световната федерация по ски са участвали в подготовката на трасето за спринтовия сноубордкрос, който за първи път е включен като дисциплина от Световната купа и в който участва и Сани Жекова.
При изключително тежки условия са работили и момчетата от 101-ви алпийски полк на Българската армия, каза Иван Обрейков, маркетинг директор на ски зоната. Като обем не са много трасетата, но са много тежки. Колегите са произвели около 60 хиляди кубика технологичен сняг, допълва той. Публика пък бе от около 10,000 души на ден.
Оборудването и подготовката за сноуборд са скъпи за сметка на парите, които се раздават в него. Поне засега те отстъпват доста на по-големия му брат - алпийските ски. Така например в Световната купа има награден фонд, но пари вземат само състезателите, класирани в топ 10. Сумата е фиксирана - 25,000 евро на състезание.
Първият прибира 7,000 евро, десетият - 200. Радо Янков обаче няма допълнителен бонус за Големия кристален глобус. В същото време около 100,000 лева годишно са разходите на чепелареца и треньора му Георги Атанасов за подготовка и състезания.
Разминаването е доста драстично. Само за сравнение - общият награден фонд на най-скъпите състезания в ските - тези в Кицбюел, възлиза на 645,000 евро. Победителите в най-атрактивните дисциплини - спускането на страховитата писта „Щрайф" и слалома, прибират по 70,300 евро - 10 пъти повече от шампионите в сноуборда.
Най-добрите скиори при мъжете и жените на сезон попълват банковите си сметки с около 500,000 евро. Друг е въпросът, че победителят в Кицбюел взема горе-долу колкото един тенисист, който отпада още във втория кръг на турнир от Големия шлем. А най-добрите алпийци за цял сезон се облажват със сума, каквато би спечелил Григор Димитров, ако бе стигнал до финала в Мелбърн.
А Банско вече се превръща в световно средище в зимните спортове. Още от 2009 г. там редовно се провеждат кръгове от Световната купа в алпийските дисциплини за мъже и жени. През 2019 г. курортът ще приеме мъжете в дисциплините комбинация и гигантски слалом, а през 2020-а жените ще карат Супер Джи и комбинация.