Докато в Западна Африка се струпват облаци и се увеличава влажността преди дъждовния сезон и разпространението на комарите, пренасящи малария, нигерийският болногледач Муса Адаму Ибрахим остава у дома и без работа.
В Северна Нигерия, където маларията е причина за 30 процента от близо 600 000 смъртни случая в света, клиниките в щата Борно, които приемаха до 300 пациенти на ден по време на пика на маларията, внезапно затвориха врати.
„Клиниките са затворени и вече няма безплатни лекарства или мрежи против комари. Не се раздават никакви предпазни средства", казва Ибрахим.
И без това застрашени от джихадистки нападения, които продължават повече от 15 години, и от престъпни въоръжени групировки, тези лечебни заведения не могат повече да функционират, оплаква се нигерийският болногледач, както и много други здравни специалисти на континента, пише БТА.
Клиниките бяха внезапно закрити след разпускането на Американската агенция за международно развитие от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Прекратяването на по-голямата част от нейните програми значително отслаби здравните системи в Африка, които разчитат на сложна мрежа от обществени, частни и неправителствени партньори.
Бюджетните съкращения нанасят трайни щети: случаите на малария се увеличават, здравните центрове се затварят, лекарствата не пристигат, а децата умират напът за болницата.
Според експертите тези последици, които вече са очевидни в няколко африкански държави, ще продължат да се засилват.
Нарушенията във веригите за доставки водят до опасения от недостиг на лекарства в страни като Мали, Южен Судан и Кения.
В Африка на юг от Сахара "тези, които разполагат с ресурси, все още ще могат да купуват лекарства [...] Най-бедните, в отдалечените райони [...] обаче ще бъдат изоставени", предупреждава Лорънс Барат, бивш технически съветник на Инициативата на американския президент за борба с маларията.
„Именно техните деца ще умрат“, казва той.
Мрачни прогнози
Стратегиите за борба с маларията, следвани от африканските страни, са сериозно засегнати, обяснява Сашвин Сингх, специалистка по инфекциозни болести от организацията „Лекари без граници“.
В Мали ще продължат да пристигат сезонни химиопрофилактични препарати срещу малария за деца, но финансирането от САЩ е от решаващо значение за разпределението им.
В Демократична република Конго (ДР Конго) подкрепяната от Американската агенция за международно развитие Инициатива на американския президент за борба с маларията беше основният доставчик на лекарства и скринингови тестове за обществените здравни заведения в девет провинции. В бъдеще „ще свършат лекарствата и ще бъде много трудно за други партньори да се намесят“, казва Сингх и добавя, че колегите й „се претрепват от работа“, за да определят къде е вероятно да възникне недостиг.
В Южен Судан финансираните от Американската агенция за международно развитие клиники са затворени на фона на епидемия от холера.
Децата вървят с часове пеша, за да стигнат до най-близкия здравен център, а най-малко пет са починали напът за болницата в източния щат Джонглей, съобщи този месец британската неправителствена организация „Спасете децата“.
В бежанския лагер „Какума“ в Кения, където живеят над 300 000 души, през миналия месец избухнаха протести, след като беше обявено намаляване на хранителните дажби. Лекарите в лагера изпитват също недостиг на лекарства.
"Във всички клиники наоколо можете да получите парацетамол. Няма обаче други лекарства", казва пред АФП бивш обитател на лагера, който пожела да остане анонимен.
„Прекалено голяма дупка“
В многопрофилната болница „Кинколе“ в Киншаса, столицата на ДР Конго, лекарите наскоро лекуваха 23 пациенти с вируса на маймунската шарка (емпокс), изолирани в отделни кабини и лекувани безплатно благодарение на подкрепата на САЩ. Здравните работници обаче не са сигурни дали това финансиране ще продължи, въпреки че епидемията вече е обхванала 16 000 души и е причинила смъртта на 1600 души.
„Казваме си, че предстои катастрофа“, посочва Ивон Уало, епидемиоложка в болницата.
Съкращаването на помощта на САЩ за здравните системи ще продължи.
Според Саня Нищар, изпълнителен директор на Глобалния алианс за ваксини и имунизации (ГАВИ), „тази дупка е твърде голяма, за да бъде запълнена“.
В нигерийския щат Борно, където губернаторът наскоро предупреди за риска от възобновяване на нападенията на джихадистката групировка „Боко Харам“, Кундули, хуманитарна работничка, която наскоро също беше съкратена, посочва, че работата вече е „непосилна“ дори при условие, че американското финансиране продължи. И още повече без него.
„Дори не мога да си представя какво предстои“, казва тя.

Kакво е въздействието на USAID по света?
USAID е от решаващо значение за предоставянето на хуманитарна помощ в Колумбия, за усилията за опазване на природата в Амазония в Бразилия и за изкореняване на отглеждането на кока в Перу. Неотдавна с пари на USAID бе подкрепена спешната хуманитарна помощ за повече от 2,8 милиона венецуелци, бягащи от икономическа криза.
Само през 2024 г. агенцията преведе повече от 45 милиона долара за Световната продоволствена програма на ООН, основно за помощи за венецуелци.
В Бразилия най-голямата инициатива на USAID е Партньорството за опазване на биоразнообразието в Амазония, което се фокусира върху опазването на природата и подобряването на условията за живот на коренното население и други общности в дъждовните гори.
В Перу част от финансирането на USAID на стойност 135 милиона долара през 2024 г. бе заделена за финансиране на алтернативи на производството на кокаин както кафе и какао. Хуманитарната агенция се опитва да ограничи производството на наркотика от началото на 80-те години на миналия век.
Миналата година САЩ предоставиха за субсахарския регион хуманитарна помощ на стойност повече от 6,5 милиарда долара. След обявлението на Тръмп обаче пациенти с ХИВ в Африка се сблъскаха със заключени врати в клиниките, финансирани от най-успешната програма за чуждестранна помощ в света – предполага се, че Президентският план за спешна помощ при СПИН (PEPFAR) е спасил повече от 25 милиона животи, предимно в Африка.
„Светът е озадачен“, каза Аарон Мотсоаледи, министърът на здравеопазването на Република Южна Африка – страната с най-голям брой хора, страдащи от ХИВ, след като САЩ замразиха помощта.
Мотсоаледи казва, че САЩ предоставят чрез PEPFAR почти 20% средствата на стойност 2,3 милиарда долара, необходими всяка година за работата на програмата за ХИВ/СПИН на Южна Африка. Най-широкообхватният отговор на точно определена болест в историята на света сега е застрашен.

Конго: Край на водата, храната и електричеството
Спирането на американските помощи може да има и тежки последици за хуманитарната обстановка в Източно Конго, където помощ от САЩ финансира достъпа до храна, вода, електричество и основни здравни грижи за 4,6 милиона души, разселени в следствие на години на конфликт. Европейски страни обсъждат увеличаване на помощите, но европейски дипломат заяви пред АП, че това няма да компенсира загубата на най-големия донор на страната – САЩ.
В Гана Международната група за развитие „Чемоникс“ каза, че прекратява логистичната подкрепа за програми за майчино и детско здраве, борба с маларията и ХИВ.
Образователни програми бяха замразени в Мали – опустошена от конфликти страна в Западна Африка, където USAID се е превърнала в основния хуманитарен партньор на страната, след като други групи я напуснаха след преврата през 2021 година.
В разкъсвания от гражданска война Судан, който се опитва да се справи с холера, малария и морбили, замразяването на помощта означава, че 600 000 души ще бъдат изложени на риск от заразяване и предаване на тези болести, заяви официален представител, говорил при условие за анонимност, тъй като няма разрешение да обсъжда въпроса публично.
USAID подкрепя проекти за добро управление и медии в страни, в които Русия има голямо влияние, като Грузия и Армения. Миналата година тя рязко повиши подкрепата си за програми в Армения, тъй като правителството на премиера Никол Пашинян иска да ограничи връзките си с Русия и да заздрави отношенията си със САЩ и ЕС. Замразяването на помощта означава, че няколко независими медии бяха принудени да спрат някои от програмите си.

Косово попада под ударите на Тръмп
В Косово, което е получило помощ от USAID на стойност повече от един милиард долара от 1999 г., женски групи се опасяват от последствията от загубата на американското финансиране за проекти, свързани с равенството между половете и многообразието в консервативната страна. Всички те са спрени от Доналд Тръмп.
„Това би могло да остави женските групи без подкрепа и в безизходица“, казва Ариана Косаж Мустафа от Косовската женска мрежа.
Емина Бошняк от Отворен център Сараево заяви, че USAID насърчава осведоменост за дискриминацията, насилието и речта на омразата и че маргинализираните групи ще пострадат, ако това спре.
„По-силни наративи, които се противопоставят на човешките права и на демокрацията и върховенството на закона, всъщност ще бъдат по-видими“, смята тя.
Организация с нестопанска цел, която подкрепя ЛГБТК общността в Уганда, също смята, че е застрашена. Програмният служител на базираната в Кампала организация с нестопанска цел „Африка куиър нетуърк“ Пайъс Кенеди заяви, че той и петима други постоянни служители са получили нареждане от USAID да спрат работа.
По думите му замразяването на финансирането би могло да заличи постигнатите през годините успехи в защитата на сексуалните малцинства в Уганда, която е една от повече от 30 африкански страни, в които хомосексуализмът е криминализиран.
„Винаги гледахме на САЩ като място, към което винаги можем да се обърнем в случай, че сме изправени пред липсата на сигурност в страната“, казва Кенеди. „Това обаче вече може би не е така“, добавя той.