Как президентът Тръмп ще бъде оценен от американските избиратели, ако не изпълни обещанията, които даде по пътя си към Белия дом? Използвайки набор от източници на данни, британският вестник The Times проследява рейтинга на одобрение на президента през целия му период на управление и измерва доколко Тръмп се придържа към предизборните си обещания.
Рейтинг на одобрение на Доналд Тръмп
Лошите рейтинги на одобрение през по-голямата част от последните четири години не бяха пречка за преизбирането на Тръмп. Той спечели изборите през ноември, въпреки че повечето американци имаха неблагоприятно мнение за него.
Веднага след изборите американците имаха малко по-положителна представа за Тръмп. Повечето управленски мандати започват с период на "меден месец", когато избирателите са доволни от представянето на президента. Спад в одобрението започна да се наблюдава, откакто Тръмп започна да заплашва търговските партньори на Америка с големи мита, отхвърляйки предупрежденията, че това може да доведе до рецесия и предполагайки, че периодът на медения месец може да е приключил.
Според социологически проучвания на „Галъп“, цитирани от The Times, рейтингът на одобрение на републиканеца Доналд Тръмп е 43%, малко по-висок в сравнение с първия му мандат.
Демократите Барак Обама и Джо Байдън влязоха в Белия дом с висок рейтинг, нива на доверие и се ползваха от благосклонността на американските избиратели.
Промяната в рейтингите на президента на САЩ може да повлияе на подкрепата от републиканските законодатели, да повлияе на способността му да прокара дневния си ред и да оформи политическия пейзаж към междинните избори през 2026 г.
Според ново проучване на известната републиканска фирма Echelon Insights, проведено между 10 и 14 април сред 1014 вероятни гласоподаватели, рейтингът на одобрение на Тръмп рязко се е понижил. В момента възлиза на 47% процента одобрение, срещу 51% неодобрение, което му дава нетен рейтинг от -4 пункта.
Това е доста по-малко в сравнение с данните от анкета, проведена през януари, според която одобрението на Тръмп е 51%, а 43% не одобряват. Няколко други републикански социологически агенции също показаха спад в рейтинга на Тръмп през последните дни.
Изпълнителни заповеди
През първите няколко седмици на поста си Тръмп издаде повече от 50 изпълнителни заповеди, включително за „спешно намаляване на цените“, официално призна само два пола и нареди стената по южната граница да бъде завършена.
След Обама стана обичайно за президентите да издават множество заповеди през първите си няколко седмици на поста – но през първия месец от втория си мандат, Тръмп подписа повече укази, отколкото всеки досегашен президент на САЩ и продължава да го прави с невиждани досега темпове.
Сред списъка на изпълнителните заповеди на Тръмп, са директива за разсекретяване на документи за убийството на Джон Ф. Кенеди, за преименуване на Мексиканския залив на „Американски залив“, срещу адвокатски фирми, за увеличаване на налягането в душовете, за възстановяване на доминацията на САЩ по море, за възстановяване на истината в американската история, за ускоряване на инвестициите, за налагане на мита на държави, внасящи петрол от Венецуела, и т.н.
Само в първия си ден в Овалния кабинет Тръмп подписа над 20 изпълнителни заповеди, вариращи от изтегляне на САЩ от Световната здравна организация до излизане от Парижкото споразумение за климата. Оттогава той е подписал няколко други важни заповеди, включително една за разпускане на Министерството на образованието.
И все пак, дори изпълнителните заповеди, които Тръмп подписа без много шум, сега са политика на администрацията му, макар и с уговорката, че изпълнителните заповеди не винаги имат голямо значение и някои от тях вече се оспорват в съдилищата.
„Сами по себе си, изпълнителните заповеди не са непременно много правни, и това е особено вярно, ако Конгресът вече е говорил по въпроса със статут, който е надлежно приет закон“, казва Уилям Снейп, професор във Вашингтонския колеж по право на Американския университет.
Правните сблъсъци около множеството изпълнителни заповеди на президента Тръмп се засилват, като непрекъснато се завеждат нови съдебни дела и излизат нови съдебни решения.
Към 15 април най-малко 74 от тези решения са поставили на пауза поне временно някои от инициативите на администрацията. Тръмп отговори гневно и дори призова за импийчмънт на федерален съдия, който се произнесе срещу неговата администрация относно полетите за депортиране на заподозрени за престъпления извън Съединените щати, което доведе до това, главният съдия Джон Г. Робъртс младши да порицае публично президента Доналд Тръмп.
Индекс на фондовия пазар
Как президентите измерват успеха? За Тръмп представянето на големия бизнес винаги е било част от негата стратегия.
S&P 500, който включва цените на акциите на 500 от най-големите компании на американските борси, показа нестабилност при Доналд Тръмп. През 12-те месеца преди той да стане президент цените на акциите се повишиха с около 24%. Откакто встъпи в длъжност за втори път, растежът до голяма степен се движеше в обратна посока, преди значителна несигурност, след като на 2 април той обяви огромни мита за практически всички държави по света.
Като цяло, тенденцията на пазарите е драстично по-лоша, отколкото при предишните президенти на САЩ.
Крипто и цената на биткойн
Също толкова важен в кампанията на Тръмп беше неговият натиск върху криптовалутите. Президентът обеща да превърне Съединените щати в „крипто столицата на планетата“.
Откакто встъпи в длъжност, той издаде заповеди, които отменят регулациите за криптовалута, и потвърди плановете за крипто резерв в САЩ, за да „се увери, че САЩ са крипто столицата на света“.
Цената на биткойн, най-разпространената криптовалута, нарасна значително към края на 2024 г., но оттогава бележи спад.
Инфлацията в САЩ
На федералните агенции е наредено да осигурят „спешно намаляване на цените“ и да предприемат други мерки за намаляване на разходите за живот. Официалните данни за инфлацията, обхващащи началото на президентството на Тръмп, обаче ще бъдат публикувани след няколко седмици.
Индексът на потребителските цени за измерване на годишната инфлация достигна своя връх от 9,1% при управлението на Байдън през юни 2022 г., но спадна обратно до 2,8% през февруари.
Цената на яйцата в САЩ
Цените на хранителните стоки в САЩ остават много по-високи, отколкото избирателите са свикнали. Цената на яйцата, тласната нагоре от птичия грип, се превърна в ключов инфлационен барометър за потребителите. Цената през януари от $5,90, е рекордно висока. Тръмп ще бъде преценен от избирателите по това, дали може да я намали.
Ниво на безработица в САЩ
Безработицата е ключов показател за икономическото здраве и нещо, което Тръмп ще наблюдава. През първия си мандат Тръмп се радваше на едно от най-ниските нива на безработните американци, но също така трябваше да се бори с рязко нарастващата безработица поради пандемията от COVID. Към март 2025 г. процентът на безработни е бил 4,1%. Равнището на безработица в САЩ се е променило, след като Доналд Тръмп встъпи в длъжност за втори път.
Депортации и имиграция
Тръмп превърна справянето с нелегалната имиграция в ключова мярка на своето президентство, като обяви национално извънредно положение по южната граница в първия си ден на поста.
Ще отнеме известно време, преди да можем да бъде измерено въздействието на неговата политика върху броя на депортациите. Но си струва да се отбележи, че Обама е на първо място сред всички скорошни президенти, като депортира повече от три милиона души през осемте си години на власт.