Смартфонът ви също може да се превърне в източник на зараза с коронавирус. Ако го докоснете със заразена ръка, той може да носи часове наред болестта, дори и вие отдавна да сте измили ръцете си. Така че допълнителната защита е задължителна, ако искаме да сме сигурни, че сме дезинфекцирали всичко, до което се докосваме. AndroidPIT обяви няколко практични съвета как да направим това лесно. Важно е да се уточни, че това са съвети, които само намаляват риска вируси да се задържат дълго време върху смартфона. Те не са абсолютна гаранция, че телефонът винаги ще е 100% чист от микроби.
Какви продукти да НЕ използваме
Има много градски легенди, които обещават пълна чистота на телефона с най-различни продукти. Например да се изчисти с Coca-Cola или белина, оцет и др. Това може да е вярно за някои други предмети, но не и за смартфоните. Те може да са твърде силни и да увредят защитното покритие на стъклото на дисплея или да са абразивни и да го надраскат. Трябва да се избягва и сгъстеният въздух, защото може да увреди деликатната електроника и да наблъска малките прашинки навътре. Кърпичките за почистване на дисплеи също не са добро решение конкретно за дезинфекциране.
Няколко лесни стъпки
Калъфът на телефона може да се почисти с топла вода и сапун (след като е свален от телефона, разбира се) и да се остави да изсъхне на въздух. Това е подходящо за пластмасовите и силиконовите калъфи. За този от кожа трябва да се използват специални препарати за третиране на кожа. Преди да започнем да чистим телефона си, е добре да проверим дали неговият производител не е дал указания в упътването или на сайта си. С памучен тампон може леко да се почистят портовете и говорителите на телефона. Добре е да се използва качествен тампон, който няма да оставя власинки. С мека четка за зъби може да се почисти USB-C портът с леки движения. Кърпичките за почистване на очила са идеални и за почистване на дисплея, особено в комбинация с подходящ препарат. Така може да се третира и гърбът на устройството. Трябва да се изчака телефонът и калъфът да са напълно сухи, преди да се съберат заедно отново.
И още няколко съвета:
- Мийте си ръцете, преди да пипнете телефона. Или просто го пипайте по-малко.
- Опаковайте го в цял калъф, който може да се мие.
- Чистете самия телефон. Според „Епъл“ е безопасно екранът да се чисти със 70% алкохол, стига влагата да не влиза в самото устройство. Но не ползвайте хартиени салфетки, които могат да го надраскат.