Десетки милиони евро са превеждани от Венецуела в българска банка въпреки ембаргото върху венецуелската държавна петролна компания. Значителните парични потоци са влизали, а след това и излизали от България, без БНБ и българските спецслужби да разберат. Сигналът за нарушаването на ембаргото бе подаден от американските спецслужби. Това предизвика спешна среща на премиера Бойко Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров, шефа на ДАНС Димитър Георгиев и вътрешния министър Младен Маринов с американския посланик Ерик Рубин. Това е вторият скандал в рамките на 72 часа, предизвикал среща на чужд посланик при премиера – в понеделник същият състав от властта обсъди с британския посланик Ема Хопкинс отравянето на бизнесмена Емилиян Гебрев с вещество, приличащо на новичок, станало преди почти 4 години. Държавната петролна компания на Венецуела Petróleos de Venezuela (PDVSA)

е превела 60 милиона евро

по доверителна сметка на български адвокат в българска банка. Сметката е открита законно, но властите разследват опит за пране на пари от страна на режима на венецуелския диктатор Мадуро. Основанието за превода е било купуване на храна за хуманитарни нужди, обяви председателят на комисията за контрол на службите Димитър Лазаров  след закритото изслушване на главния прокурор и шефове на спецслужбите. По неофициална информация на сайта "Биволъ" банката е Инвестбанк, контролирана от Петя Славова, а адвокатът е Цветан Цанев. Димитър Лазаров не спомена име, но каза, че българинът, който е получил парите, има и чуждо гражданство. Активите на Инвестбанк са малко над 2 млрд. лв. и е странно, че банката не е обърнала внимание на трансфер от порядъка на 60 млн. евро. Властите представиха адвоката само с инициалите му и обясниха, че той се е възползвал от адвокатската поверителност да открива различни сметки, но преводите по никакъв начин не отговарят на адвокатска дейност. Особеното на този вид сметки било, че пристигат пари на клиенти, които не се използват пряко от адвоката. Стана ясно, че Ц.Ц. пребивава освен в България и

в Оман и във Венецуела

– а парите не са преведени за адвокатски услуги. Нито един от нарушителите не е обвинен на този етап. Главният прокурор Сотир Цацаров се изказа неутрално за адвоката – срещу него засега няма нищо, тъй като имал 5 гражданства и бил в чужбина. Той съобщи, че върху банката не тегнат подозрения. Въпреки това агенти на ДАНС й правят проверка. "Вчера бе осигурено и пълното съдействие от страна на БНБ", каза Цацаров. "Случаят касае една-единствена банка, но сме длъжни да проверим и другите. Проверяват се и преводи от България навън. Мисля, че след като бъде установен механизмът, ще стане ясно, че става въпрос за организиран път, канал за изнасяне на парични средства”, каза още Цацаров и поясни, че все още не се говори конкретно, тъй като работата по случая е в началото, а освен това има и споразумение само тази информация да бъде изнесена. Главният прокурор не коментира защо ДАНС не е засякла прането на пари. Шефът й Димитър Георгиев обясни, че подчинените му работели усилено и щели да приключат в кратки срокове. Посланикът на САЩ Ерик Рубин лаконично благодари на българските си колеги за "отличното сътрудничество", но не стана ясно в какво се изразява то.  

Инвестбанк: Няма директни отношения с Венецуела

От „Инвестбанк”отрекоха да са имали директни отношения с трезори в латиноамериканската държава. „Преди средствата да постъпят в „Инвестбанк”, те са преминали през минимум две банки кореспонденти, тъй като банката няма кореспондентски отношения с венецуелски банки”, се казва в официално изявление на банката. Оттам отрекоха и наличието на трансакции, свързани с Държавната петролна компания на Венецуела. Входящите и изходящи преводи по доверителната сметка са обработвани от различни банки от ЕС и САЩ включително, без да има затруднения при тяхното изпълнение. По закон банките в България са длъжни да докладват пред службите всяка операция в брой над 30 хиляди лева, а когато става въпрос за превод, задължително трябва да проверят както произхода на средствата, така и целта на трансакцията. При съмнение трябва да сигнализират службите. „Според мен не са престъпили закона, а проблемът е, че са влезли в репутационен риск. Ситуацията е доста неприятна, особено когато искаме да влезем в чакалнята към еврото”, коментира Тихомир Безлов.