Съдът потвърди на втора инстанция огромното обезщетение, което МВР и прокуратурата трябва да платят на застрахователна компания "Лев инс" заради провалената акция "Октопод" преди 15 години, съобщи разследващият сайт Bird.bg. Присъденото обезщетение е 48.3 млн. лв., но върху него трябва да се начисли и законната лихва от 30.12.2015 г. насам, която е минимум 10% на година. По груби сметки това прави обща сума на обезщетението, което държавата трябва да плати, в размер на около 95 млн. лв.
С решение на Апелативен съд - София от 22 януари 2025 г. се потвърждават изцяло първоинстанционните решения на Окръжен съд - Перник, които присъдиха въпросната солидна компенсация.
Ако делото продължи и на трета инстанция пред Върховния касационен съд и компенсацията бъде потвърдена, тя ще нарасне значително (с около 5 млн. лв. на година) до окончателното плащане. До момента нито прокуратурата, нито правителството са коментирали с какъв бюджет ще платят солидната сума.
Огромната компенсация е присъдена заради нанесени имуществени и неимуществени вреди от провалената акция "Октопод" преди близо 15 години. Тогава офиси на дружеството бяха запечатани, а техниката им иззета с аргумента, че един от обвиняемите тогава е свързан с компанията – Алексей Петров, който бе убит през август 2023 г.
След шумните арести на бившата барета и още няколко души по времето, когато МВР се ръководеше от Цветан Цветанов, бяха образувани две дела – т. нар. Малък и Голям Октопод. И двете завършиха с фиаско за прокуратурата. Едното бе прекратено още на фаза разследване, а по другото Петров бе изцяло оправдан.
Най-голямата част от обезщетението - 29.9 млн. лв. (без лихвите), е присъдена заради имуществени щети и пропуснати ползи от прекратени застраховки през 2010 г., а други 11.9 млн. лв. (без лихвите) - за прекратените договори през 2011 г.
3.6 млн. лв. (без лихвите) е компенсацията заради затварянето и преустановяването на дейността на "Лев инс" от 10 февруари 2010 г. до 23 февруари 2010 г. Над 1 млн. лв. пък трябва да бъдат възстановени на застрахователя заради платени санкции по наложени наказателни постановления, става ясно от съдебните решения.
В първоначалния си иск "Лев Инс" твърди, че заради действията на разследващите е била създадена обществена нагласа, че дружеството е замесено в незаконна дейност, което пък е довело да загуба на доверие от страна на клиентите и съответно – лоши финансови резултати за компанията. Заради изземване на голяма част от сървърите, техниката и документацията било почти невъзможно да възстановят дейността си. Освен това иззетото било държано дълго време от разследващите и не било върнато въпреки всички молби и заявления.
"Само за година компанията била принудена да отговори на над 400 искания за проверки от страна на Комисията за финансов надзор, множество застраховани лица предявявали претенции за незабавно изплащане на застрахователни обезщетения и бързо обработване на щетите поради съмнения за закриване и ликвидация на компанията, а хиляди застрахователни договори бяха прекратени", пише в първоинстанционното съдебно решение.
Заради иззетата техника фирмата е похарчила над 615 хил. лв. за ново оборудване, се установява по делото. Пред съда работещи във фирмата са разказали как не са могли да влязат в офисите си, а клиенти непрекъснато им звъняли и обяснявали, че са несигурни за застраховките си.
И втората съдебна инстанция потвърждава изводите на първата. И двете съдебни решения са показателни за последствията от подобни шумни акции на МВР и прокуратурата.
Процесът, спечелен от "Лев Инс", бе заведен още през 2015 г. По делото в началото имаше много отводи, поради което то бе изпратено за разглеждане в Перник. Отвод например си направиха всички съдии от Софийския градския съд, защото самият съд бе сред ответниците, но претенциите на компанията към съда бяха отхвърлени и на първа, и на втора инстанция.