Новите случаи на коронавирус в Онтарио бележат рекорди през последните дни. Това стана повод властите в провинцията да затворят ресторантите и кината навсякъде в Торонто, Пийл и Отава. Това породи силна тревога в много от работещите в тези сектори. Те се притесняват, че новият локдаун ще навреди на и без това силно засегнатите от пандемията фирми. Тони Еленис, който е президент и управляващ директор на Асоциацията на хотелите и ресторантите в Онтарио, увери, че по-голямата част от нейните членове спазват високи стандарти на сигурност за здравето на клиентите си.

„Разочаровани сме, защото се притесняваме, че повечето ресторанти няма да се стабилизират след това, имаме разходи, правителствата трябва да го имат предвид“, каза той. Еленис добавя, че повечето от ресторантите са „на ръба на айсберга“ и че постоянните разходи като наеми, застраховки и други такси продължават да се трупат. „Ще поискаме помощ от правителствата, разходите продължават да се увеличават“, допълва той. Според Еленис ресторантите и хотелите са по-сигурни за хората, отколкото ако те се събират вкъщи.

 Ресторантьорите очакват големи загуби

От„Ресторантите в Канада“, която е национална организация, обясняват, че затварянето на хотели и ресторанти ще доведе до много случаи на загуба на работни места. Според тях 33 000 работни места в Торонто, 14 900 в района на Пийл и 12 000 в Отава могат да бъдат загубени в близките месеци, което ще доведе до нужда от помощ от страна на правителствата за възстановяване.

Организацията призова и властите в трите района да предвидят стимулиращи мерки, които включват увеличаване на федералната помощ, облекчаване на някои от провинциалните разходи и достъп до общински средства, които да помогнат на ресторантите да въведат още мерки за сигурност срещу коронавируса.

 Собствениците на кина против затварянето

Нуриа Бронфман, генерална директорка на Асоциацията на кината в Канада, смята, че затварянето на киносалоните в Торонто, Пийл и Отава не се основава на никакви реални факти. Обяснихме на властите на провинцията, че кината не са в никакъв случай източник на заразяване с коронавирус в страната, както и по света. Бронфман признава, че разбира желанието на правителството да ограничи епидемията, но се притеснява, че кината, особено независимите, няма да издържат тази втора вълна на локдаун. Хората седят в киносалона, спазвайки принципа на социална дистанция, кината се адаптираха към изискванията на пандемията, убедена е Нуриа Бронфман. Правителството трябва да внимава да не разруши културната си индустрия, предупреди тя.

Бронфман допълни, че взетите досега мерки в канадските киносалони работят и че липсата на разпространение в тях показва, че е възможно те да се оставят отворени. Зрителите са социално дистанцирани, гледат в една посока, носят маски и са непрекъснато съветвани да не говорят, допълни тя.

 Случаите нарастват бързо

Решението на властите в Онтарио идва в момент, в който се наблюдават рекорди по нови случаи на COVID-19, които надминават и най-високите стойности от пролетта.

Това стана повод град Торонто да поиска още преди седмица затварянето на местата за хранене и забавление, за да се ограничи разпространението на вируса. Според главния здравен инспектор на Торонто д-р Айлин дьо Вила новите мерки ще помогнат за ограничаване на циркулацията на вируса, пречейки на хората да попаднат в ситуация, която ще увеличи разпространението на вируса. Тя допълни и че Торонто трябва да очаква серия от лоши новини в следващите седмици, допълвайки, че намаляването на броя на новозаразените изисква време. Кметът на Торонто Джон Тори обясни, че не обича да се налага да взима такъв тип мерки за ресторантите, но допълни, че става дума за единственото възможно решение, за да се забави вирусът.