"След като бъде сформирано ново правителство в София, след 15 август ще се интензифицират разговорите с цел евентуален пробив още през септември", каза македонският външен министър Буяр Османи.

Османи каза, че ако има политическа воля да се разреши този въпрос, който влияе негативно и на позициите на България, смятам, че може да се намери начин, а германското и португалското председателство показаха, че има решение.

Министърът посочи, че тези предложения са възприети и от словенското ротационно председателство на ЕС. Любляна посочи като основен приоритет разширяването на ЕС със страните от Западните Балкани и планира среща между лидерите им и ЕС за октомври.

Османи посочи, че Скопие има готовност да влезе в сериозен дипломатически дебат и да преодолее различията в рамките на позициите, които има Северна Македония и които бяха потвърдени в четвъртък от македонския парламент.

Миналата година България не одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС, но Скопие се надява това да стане до края на 2021 година. Засега обаче няма сигнали, че е възможен бърз пробив. Северна Македония отказва да се съобрази с българските изисквания, а в България повечето политически партии и граждани подкрепят твърдото отношение към Скопие и са срещу допускането на компромиси.

Преди ден парламентът в Скопие прие национална позиция в контекста на блокадата на европейската интеграция от София. Документът бе предложен от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, известна с антибългарските си позиции, и не допуска компромиси със София.

Скопие отказва да се съобрази с изискванията на България, като заявява, че македонската идентичност и език не подлежат на преговори.