Мария Атанасова
Задъхващ се в жегата, сякаш целият град се изсипва на басейните през почивните дни. Изкуствените водни площи са чудено местенце за спасение от горещините, релаксация, спортуване и забавление. Дори и там обаче не можем да бъдем напълно спокойни, тъй като и басейните крият рискове за здравето ни.
Първият от тях може да е свързан със замърсяване от патогенни (болестотворни) микроорганизми - вируси, бактерии, паразити и гъбички. Последиците от това са евентуално заразяване. Най-често ни дебне ешерихия коли, които води до коремни болки, разстройство и повръщане. Гъбичките пък могат да докарат на жените вагинален проблем или неприятен сърбеж по краката.
Друг сериозен здравен риск може да има с температурата на водата. Рязкото охлаждане на загрятото тяло в басейн с ниска температура може да има тежки последици. Включително рефлекторно спиране на сърдечната дейност и дишането, отслабване на мускулната дейност, загуба на способността за плуване и фатален край. Същата опасност съществува и при често срещащото се подреждане на водни слоеве с различна температура, особено характерно за язовири и езера през горещите летни дни. Тогава под сравнително топлия повърхностен слой от 1-1.5 метра се разполага друг със значително по-ниска температура. Впрочем същото важи и за морето. Затова влизането във водата трябва да става бавно и постепенно. Не бива да се пренебрегва и опасността от наранявания. Тя не е изключена при скачане в басейна.
Плуване във водни обекти, които не са официално разрешени, е друг сериозен риск. Въпреки забраната винаги има хора, които не я спазват. Ако някой реши да я загърбва, поне да не използва водни площи, където бреговете и дъното са прекалено стръмни, водното течение е бързо, водата е мътна, водата има специфичен мирис, а температурата е под 15 градуса.