(Продължение от предишния брой)

В исторически контекст по време на жилищната криза имаше твърде много жилища за продажба и това доведе до падане на цените. Днес предлагането нараства, но все още има недостиг на имоти. Графиката по-долу използва данни от Националната асоциация на брокерите на недвижими имоти (NAR), за да покаже как това време се сравнява със срива. Днес непродадените запаси се намират само за 3,0-месечни доставки при текущия темп на продажби.

(Снимка 1)

Една от причините предлаганите за продажба имоти да са все още недостатъчно е продължителното недострояване. В съчетание с продължаващото търсене от купувачи, това продължава да оказва натиск върху цените на жилищата. Ограниченото предлагане в сравнение с търсенето на купувачите е причината експертите да прогнозират, че цените на жилищата този път няма да паднат. Ипотечните стандарти бяха

много по-облекчени

по време на катастрофата. По време на наближаването на жилищната криза беше много по-лесно да се получи заем за жилище, отколкото днес. Графиката по-долу показва данни за Индекса за наличност на ипотечен кредит (MCAI) от Асоциацията на ипотечните банкери (MBA). Колкото по-висока е цифрата, толкова по-лесно е да получите ипотека.

Ситуацията на имотния пазар е коренно различна от тази през 2008 г.

  До 2006 г. банките създаваха изкуствено търсене, като намаляваха стандартите за отпускане на заеми и улесняваха почти всеки да се класира за жилищен кредит или да рефинансира наличния си за текущия си дом. Тогава кредитните институции поемаха много по-голям риск както за лицето, така и за предлаганите ипотечни продукти. Това доведе до масови неизпълнения, възбрани и падащи цени. Днес нещата са различни и за одобрение купувачите трябва да отговарят на много по-високи изисквания от ипотечните компании. Освен това обемът на фалити не е такъв, какъвто беше по време на кризата. Най-очевидната разлика е броят на собствениците на жилища, които са били

изправени пред фалит

след спукването на жилищния балон. Купувачите днес са по-квалифицирани и е по-малко вероятно те да просрочат заемите си. Графиката по-долу използва данни от ATTOM Data Solutions:

Ситуацията на имотния пазар е коренно различна от тази през 2008 г.

В заключение: ако се притеснявате, че правим същите грешки, които доведоха до жилищния срив, графиките по-горе трябва да помогнат за облекчаване на притесненията ви. Конкретни данни и експертни прозрения ясно показват защо това не е като последния път. Отговорите на останалите 4 въпроса, очаквайте в следващите броеве! Като агент на недвижими имоти, аз не само помагам на своите клиенти със закупуване, продажба и отдаване под наем, но и непрестанно ги уведомявам относно всеки възможен аспект, който би повлиял на тяхната дългосрочна инвестиция, която всъщност за повечето хора е най-важната и най-голямата, която те са направили или ще направят някога в живота си. Ако имате въпроси, свързани с тази или други мои статии досега, или въобще с всичко свързано с пазара на недвижимите имоти, ще се радвам да ме потърсите, а за мен ще е удоволствие да мога да помогна. Моят директен номер е: 773-827-7827, или ми пишете на емайл: [email protected]. Също уебсайт, за повече информация: GerganaTodorova.BairdWarner.com Консултацията е винаги безплатна и не ви ангажира по никакъв начин.