Сирийците в Любимец живеят при отвратителни условия, но най-бедната страна в ЕС не може да им осигури по-добри

Досега България получава от ЕС само неясни обещания за помощ по въпроса с бежанците от Сирия. Страната отправя множество молби за съдействие и все още вярва, че европейската солидарност няма да претърпи провал в тази криза. Положението обаче остава непроменено въпреки посещението този месец на делегация на Европейския парламент в граничните райони. От началото на годината бежанците прииждаха в България по 400 на месец, но през август броят им достигна 1,500, като

от януари до лятото са регистрирани 3,100 - два пъти повече в сравнение с 2012 г. Центърът за прием в Любимец е от т. нар. затворен тип, където режимът е като в затвор, докато в Пъстрогор е отворен и там пребивават 500 души, включително 150 деца, но леглата са само 300.

Затова пък в Любимец случаите на насилие са постоянни, не е осигурено снабдяване с храна, няма столова. Всеки от бежанците разполага с едва 60 лева месечно, при положение че трябва да заплаща и за медицински услуги. Според данни на българското правителство и БЧК капацитетът за прием на бежанци в страната е запълнен 150%, а България е най-бедната в ЕС. Същевременно е на първа сухопътна линия за потока от бедстващи сирийци.

Между България и Турция няма подписано споразумение за реадмисия, т.е. турската страна не приема обратно преминалите на българска почва емигранти. Едновременно с това България, макар да не е в Шенгенското пространство, е страна по споразумението ,,Дъблин II", според което бежанците имат правото да получат статут на убежище в първата държава от ЕС, която достигнат. Бежанците, които минават през Турция, обаче рядко избират да се насочат към Гърция и вместо това предпочитат България.

Данните за броя на сирийците в България почива на справка за онези, поискали статут на бежанец. Немалко от сирийците не подават такива документи до съда, а не са редки и случаите, когато те пристигат в страната незаконно. Досега са издадени десетки присъди срещу сирийци, които без молба за получаване на бежански статут биват разглеждани като престъпници, преминали границата незаконно и заради това подлежащи на репатриране. Прокуратурата заявява, че от септември изпраща ,,подкрепления" в Хасково и Елхово, но тези мерки са само за да успокоят общественото мнение.

Миналата събота националистите от ВМРО символично блокираха ГКПП-Капитан Андреево с искането за засилен контрол на границата с Турция и дори за нейното затваряне. Министърът на отбраната Ангел Найденов също допусна затваряне на границата и изпращане на армейски части по нея. Подобна позиция се поддържа и от националистическата партия ,,Атака", която е парламентарно представена и без да участва в кабинета на Пламен Орешарски, го поддържа.

,,Ако някой е очаквал Европейската комисия изведнъж да се впечатли от нашите проблеми и да изсипе пари, които да харчим по наше усмотрение, няма да се получи, никога не е била това целта", заяви министърът на външните работи Кристиан Вигенин. Той уточни, че е възможно страната да използва за целта част от неусвоените средства от европейските социални фондове по бюджета на ЕС за 2007-2013 г. ,,Не ми се ще да се създава впечатление, че вземаме от българските граждани, добави обаче Вигенин. - Дори утре да има мир в Сирия, бежанският поток няма да секне веднага, много от тези хора вече няма къде да се приберат."

Деранс-Жан Арно, ,,Льо либр Белжик"