Шведската прокуратура съобщи, че е започнала предварително разследване по подозрение в саботаж и е разпоредила задържането на кораба „Вежен“ в Балтийско море, заподозрян в повреждането на подводен оптичен кабел между Латвия и остров Готланд.

Плавателният съд е собственост на Държавно параходство „Български морски флот“ - компания за морски превози (товарни и пътнически) със седалище във Варна.

"В разследването участват няколко органа, включително оперативният отдел на националната полиция, бреговата охрана и въоръжените сили", заяви прокурор Матс Люнгквист.

Шведската брегова охрана потвърди, че е на място в близост до плавателния съд, идентифициран като плаващия под малтийски флаг кораб „Вежен“, закотвен близо до пристанището на Карлскрона.

Корабът е тръгнал от руското пристанище Уст-Луга няколко дни по-рано и е плавал между Готланд и Латвия по времето, когато се предполага, че е възникнала повредата. Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи, че е регистрирал смущения в предаването на данни по кабела, минаващ от град Вентспилс до шведския остров Готланд, и е стигнал до заключението, че той е бил прекъснат. Медията добави, че е в състояние да работи, използвайки други маршрути за предаване на данни, като същевременно предприема стъпки за ремонт на кабела.

„Вежен“ е бил плътно следван от кораб на шведската брегова охрана в неделя вечерта, показват данните на MarineTraffic. Двата плавателни съда са се насочили към южното шведско крайбрежие.

Не става дума за саботаж, посочи капитан Александър Калчев, изпълнителен директор на Параходство "Български морски флот" (БМФ).
 
"По информация, която имаме от борда на кораба - на 25 януари вечерта корабът е плавал в изключително лошо време, югозападни ветрове със сила над 25 метра в секунда. Образувала се е къса и доста висока вълна. В тъмната част на денонощието не е могъл да се извърши оглед на кораба. Сутринта към 6.30 ч., когато вятърът е спаднал, екипажът е излязъл на палубата, за да огледа за щети и е установено, че лява котва е била "изтекла", както казваме на морски език, очевидно е била влачена по дъното. Възможно е корабът да е причинил това скъсване, но в никакъв случай аз лично не допускам, че може да става дума за саботаж или друго действие. Екипажът се състои от 8 български граждани - офицерите и 9 граждани на Мианмар, които са изпълнителски състав", обясни кап. Калчев. 

Латвийските военноморски сили подозират и друг кораб - "Михалис Сан". Той също е бил в района по това време.

Латвия координира действията си с НАТО и страните от региона на Балтийско море за изясняване на обстоятелствата.

Миналата седмица НАТО обяви, че ще разположи фрегати, патрулни самолети и морски безпилотни летателни апарати в Балтийско море, за да подпомогне защитата на критичната инфраструктура, и си запази правото да предприема действия срещу кораби, за които има подозрения, че представляват заплаха за сигурността.

Военният алианс предприема действията след поредица от поврведе на подводни кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи, които се случиха след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.