Канада, която се опази от сериозна финансова криза, може скоро да се окаже там, където бяха Съединените щати през 2008 г. Причината е в „мехура" на високорисковите ипотеки, които се увеличават през последните месеци. Именно те взривиха финансовата система на Щатите преди 4 години. Сега същата опасност грози и Канада.
Според документи, получени от „Блумбърг", агенцията, която се занимава с инспекция на финансовите институции (АИФИ), е притеснена, че канадските банки са все по-малко стриктни в даването на заеми за къщи на хора, които не могат да докажат доходите си.
Този подход напомня доста на начина, по който се издаваха високорискови ипотечни заеми в Америка преди 4 години, пише в доклада на АИФИ.
Въпреки това реалната ситуация в Канада не е извън контрол, както стана в САЩ преди краха на жилищния пазар. По време на пика на т.нар. ипотечен мехур през 2006 г. около една трета от всички издадени ипотеки са в категорията „високорискови". За сравнение, само около пет на сто от канадските ипотеки са на хора с недокументирани доходи.
Според икономиста Дейвид Мадани от „Капитал Икономикс" място за притеснение няма. Той е на мнение, че в доклада просто се говори за облекчаване в стандартите на кредитиране, които всъщност са причината за бума в пазара на недвижими имоти в Канада.
Опасенията на АИФИ обаче са сходни с тези на много други наблюдатели, които твърдят, че предстои сериозен спад в този сектор. „Капитал Икономикс" смята, че сривът ще е около 25%, но други анализатори са по-оптимистични.
Шери Купър, главен икономист на БМО (Банката на Монреал), казва, че рекордно ниските лихвени проценти ще запазят пазара на имоти от крах. Тя направи интересно сравнение по темата: „По наше мнение канадският жилищен пазар е по-скоро като балон, отколкото мехур. Докато мехурите винаги се пукат, балоните изпускат малко от въздуха, докато не ги надуеш пак."
Съотношението на
заеми спрямо доходи надвишава 150%
в Канада, което поставя местното население в челните места на света по този показател. За сравнение, преди да се срине пазарът на имоти в САЩ, този процент бе 160.
В същото време реалните заплати не са в крак с инфлацията, което означава, че канадците постепенно обедняват. Взето заедно с растящите цени на жилищата, това обяснява напрежението върху ипотечния пазар.
Тези факти накараха Международния валутен фонд (МВФ) да предупреди Канада, че ако цените на жилищата и нивата на дълга не минат под контрол, страната ще бъде изправена пред сериозни финансови сътресения.
Според доклад от миналата седмица на банката CIBC хората, които взимат нови заеми, са именно тези, които имат най-малка възможност да ги плащат. Банките продължават да се конкурират агресивно за притежателите на ипотека с рекордно ниски лихви - до 2.99%.
Въпреки някои оптимистични мнения на пазара мнозина смятат, че пазарът на жилища и ипотеки в Канада е тръгнал по нанадолнището и крахът предстои.