С поне две ваксини срещу COVID-19, които се очаква да получат федерално одобрение в САЩ в рамките на няколко седмици, надеждите за победа над коронавируса са големи.
И все пак за милиони работници и фирми предстоящите имунизации също повдигат множество въпроси, не на последно място от които е следният: Може ли вашият работодател да изисква да се ваксинирате?
Отговорът е: Да, в много случаи, казаха адвокатите по труда.
Засега плановете за ваксинация са фокусирани върху определянето на приоритетите кой ще получи първите дози, като се започне от тези, които се считат за най-уязвими, както и най-изложени на болестта.
Но работодателите скоро ще трябва да обмислят изискванията към служителите си относно ваксината и да решат дали те ще трябва да се ваксинират.
http://gty.im/1230048247
„Най-общо казано, работодателите са свободни да изискват мерки за безопасност включително имунизация, с изключения за някои служители“, каза Аарон Голдщайн, партньор по труда и заетостта в международната адвокатска кантора Dorsey & Whitney. „Така че отговорът вероятно ще бъде да, със звездичка.“
Комисията за равни възможности за заетост (EEOC) вече позволява на компаниите да изискват от служителите си да бъдат ваксинирани срещу грип. Работниците, които не желаят да бъдат ваксинирани по медицински причини, могат да поискат освобождаване съгласно Закона за американците с увреждания, както и тези, за които приемането на ваксина би нарушило техните религиозни убеждения, съгласно дял VII от Закона за гражданските права от 1964 г.
"Позовавайки се на това, вероятността е насоката, която EEOC ще издаде по отношение на ваксината срещу COVID, е, че работодателят ще може да направи това", каза адвокат Хелън Рела от Уилк Аусландър. „И като се има предвид, че COVID е много по-лошо от грипа, очакваме те да издадат насоки, в които да се посочи, че тяхната позиция е, че би било разумно работодателят да изисква от служител да бъде имунизиран."
Това, което е различно в този случай, е, че се очаква ваксините срещу COVID-19 първо да станат достъпни под „разрешение за спешна употреба“ или EUA. Това означава, че Администрацията по храните и лекарствата одобрява лекарство, без първо да има всички обичайни доказателства, че дадено лекарство е безопасно и ефективно.
"Отначало е малко вероятно повечето места да направят ваксината задължителна. Първоначално тя ще се предлага под EUA и тъй като тя не е преминала през целия процес на одобрение, повечето работодатели силно ще я насърчават", каза Кейти Пасарети, медицински директор за превенция на инфекции и епидемиолог в Atrium Health, здравна система с нестопанска цел в Северна Каролина.
Изискванията също ще варират в зависимост от работното място. Например в болниците и в други високорискови условия ваксинацията вероятно ще бъде задължителна, според Кари Чан, професор в Колумбийското бизнес училище и експерт по болнични операции.
http://gty.im/1290246192
"Планът в редица болници в Ню Йорк е да се изисква ваксинация на всички техни служители", каза тя пред CBS MoneyWatch.
Някои служители може да не са склонни да работят с тези, които отказват да се ваксинират.
"Ако служител не иска да влезе на работа по някаква причина, той ще трябва да поиска настаняване съгласно Закона за американците с увреждания. Само да кажа, че не искам да работя с някой, който не се е ваксинирал, не е достатъчно", каза Рела.
Например, ако отговаряте на условията по ADA, може да ви бъде направено изключение, което ви позволява да работите от вкъщи и да избягвате неваксинирани лица. Епидемиолозите също така посочват, че изпитванията на ваксините в последния етап показват, че над 95% от ваксинираните пациенти не се заразяват с вируса, докато за останалите 5%, инфекцията протича много по-леко.
„Ако се ваксинирам, не се притеснявам толкова много за другите хора, които не са ваксинирани“, каза д-р Дейвид Леви, лекар и главен изпълнителен директор на EHE Health, национален доставчик на превантивно здраве и първична помощ.
Работодателите ще бъдат защитени от отговорност, ако служителят развие странични ефекти от ваксината, твърдят адвокати.
Всички искове вероятно ще се считат за трудови злополуки и ще бъдат насочени чрез програми за обезщетение на работниците.
Освен това самите работодатели всъщност няма да прилагат ваксината - те ще привлекат аптеки и други доставчици на здравни услуги.
„Ако вашият служител се зарази с грип в местна аптека, дори ако имате кампания за противогрипна ваксина, вие не поемате отговорност за това - не администрирате това“, каза Делфин О’Рурк, партньор в групата на науките за живота на адвокатската кантора „Гудуин“ и практиката на здравеопазването по време на неотдавнашен семинар.
От практическа гледна точка повечето работодатели могат да открият, че насърчаването - вместо задължението - работниците да си поставят ваксина вероятно ще се окаже по-конструктивно.
Вземете въпроса за носенето на маски. „Компаниите, които се ориентираха към това, че най-добрите правят маските безплатни и достъпни на всеки вход, бяха учтиви и предлагаха доставка, и се опитваха да заобиколят проблема“, каза Goldstein на Dorsey & Whitney. "Препоръчваме същата работа със служителите, които не искат да се ваксинират. Ако някой не иска да се ваксинира и може да работи отдалечено, не се разправяйте с тях."
Предлагането на стимули за служителите да се ваксинират, като карти за подарък или други привилегии, също може да бъде по-ефективно от задължаването, каза Бъни Елерин, директор на здравеопазването и фармацевтичния мениджмънт в Колумбийското бизнес училище.
„Дайте им време - без наказание и бонус като карта за подарък - нещо, което го прави положителен, а не отрицателен“, каза Елерин. "В крайна сметка сме държава, основана на свободи и избор", добави тя.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.