Софийската градска прокуратура започна проверка по сигнала на Борислав Сарафов срещу Иван Гешев. Прокурорът е избран на принципа "случаен подбор".
Сигналът в СГП е постъпил във вторник и в него се твърди, че Гешев е извършил престъпления от общ характер.
Наблюдаващият прокурор незабавно е разпоредил извършването на проверка по всички твърдения от изказванията, направени на 15 май.
В сигнала се твърди за три престъпления, извършени от Гешев:
За извършен незаконен запис по телефон с члена на ВСС Йордан Стоев, за присвояване и длъжностно престъпление за вилата в Боровец, както и че е оказал влияние на наблюдаващия прокурор по делото на „Барселонагейт”.
Софийска градска прокуратура е единствената компетентна прокуратура в страната да извършва проверки и разследвания срещу лица с имунитет, магистрати, членове на Министерски съвет, както и за престъпления против републиката.
Това пък се казва в позиция на ръководството на Софийска градска прокуратура (СГП) във връзка с множество коментари, разпространени в публичното пространство за безпристрастно провеждане на проверки по реда на Закона за съдебната власт и разследвания по реда на Наказателно-процесуалния кодекс относно действия на лица, заемащи висши публични длъжности.
Ръководството на СГП заявява, че всеки един прокурор от СГП изпълнява своите служебни задължения принципно, отговорно и обективно, така както изискват моралът и законът.
„Категорично смятаме, че нито един прокурор не се е повлиял и няма да се повлияе при решаване на дела от изказвания на лица, заемащи висши публични длъжности.
Нито един прокурор от СГП няма да се поддаде на външни фактори, стоящи извън обективните факти по преписките и делата, независимо от източника или интензитета им“, подчертават от СГП.
Ръководството на СГП декларира, че в рамките на законовите си правомощия СГП няма да допусне каквото и да е превишаване на същите или използването им за цели извън наказателното производство, още по-малко за създаване на обществени настроения в една или друга посока спрямо конкретни факти и лица.
Междувременно Съюзът на съдиите в България призова Висшият съдебен съвет да отстрани незабавно Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров от постовете им в прокуратурата.
След тези действия, те призовават всички членове на ВСС също да освободят постовете си и да бъде извършена проверка от Инспектората към ВСС.
В позиция до медиите от съюза посочват, че „многократно, недвусмислено и аргументирано сме заявявали, включително преди избора на Иван Гешев за главен прокурор, че същият е абсолютно непригоден за този пост поради пълната липса на необходимите съгласно закона професионални и нравствени качества“.
Те посочват, че развитията от последните дни не допринасят за укрепването на авторитета на съдебната власт, а напротив – „сами по себе си се превръщат в демонстративно доказателство за тежко накърнената независимост на съдебната власт, което дискредитира способността ѝ да устоява на политически, партийни и личностни въздействия“.
Съдиите посочват също, че след взрива до кортежа на Иван Гешев ВСС категорично е отхвърлило идеята да обсъди случилото се, но на 12 май – след като кандидатът за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел заяви намерението си да иска оставката на Гешев и беше подкрепена от ДПС – в част от мнозинството е настъпила „магическа и радикална промяна“.
От съюза изреждат и някои от скандалите в прокуратурата.
„Иван Гешев показа завидни театрални умения, късайки оставката си пред журналисти и разкривайки разговори, договорки, обвързаности, дори чувства на обида от „предателството“ на политици и политически партии.
Цялото драматично изложение на Иван Гешев беше несъмнено политическо и лично, показващо че длъжността му и цялата съдебна власт се използват само като инструмент на тези амбиции“, посочват от съюза.
„Вече не може да се говори само за уронване авторитета на съдебната власт. Не се уронва, а се унищожава авторитетът на съдебната власт от лица, непритежаващи професионални и нравствени качества за заемане на каквато и да било длъжност в съдебната система.
Очевидно е, че само отстраняването на едни лица и избирането (назначаването) на други по същите критерии и процедури, не е в състояние да реши дълбоките системни проблеми на съдебната власт, водещи от своя страна до кадрови проблеми“, допълват от съюза