Мария Габриел товарела подчинените си в Европейската комисия с нейни лични дела и ги карала дори да тичат да ѝ купуват цигари и „Кока-Кола“. Това твърди пред „Политико“ бивш служител на нейния кабинет, пожелал анонимност. Той нарекъл „кошмар“ работата си при българския еврокомисар.

Общо 19 души напуснали кабинета на Габриел от 2019 г. насам, когато тя започна втория си мандат в Комисията и пое ресора "Иновации, наука, образование, младеж и спорт". Броят на напусналите е малко по-малък от този на еврокомисарите, които са 27, изтъква изданието.

„Има различни видове еврокомисари. Някои са млади, със стабилни връзки. Те са гладни, с амбиции да направят кариера. И това понякога ги изнервя“, заявява пред "Политико" помолил за анонимност служител на ЕК на ниво кабинет.

Все пак международният профил, който Габриел е създала в Комисията, може да убеди по-умерените противници на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който я номинира за премиер, да застанат зад нейната кандидатура.

Позицията на Мария Габриел в Европейската народна партия (ЕНП) е бетонирана през 2012 г. след брака ѝ с французина Франсоа Габриел. По онова време той е помощник на Жозеф Дол – председател на групата на ЕНП в Европейския парламент. Евродепутатът бил свидетел на сватбата им. Освен това Дол е поддръжник на Бойко Борисов, когото веднъж нарече „най-добрия държавник в Европа“.

Познанството с Жозеф Дол отваря вратите на Мария Габриел за контакти с големите играчи на ниво ЕС от партии като Християндемократичен съюз/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) в Германия, „Републиканците“ във Франция и „Форца Италия“. Тя продължава да бъде зам.-председател на ЕНП.

„Тя беше добър колега и понякога имах чувството, че получава подкрепа отвсякъде, най-вече от ЕНП. Тя беше войник на партията“, споделя бивш еврокомисар, работил с нея.

Габриел е евродепутат от 2009 г., преди да бъде вкарана в Европейската комисия през 2017 г. Тя е номинирана от премиера Бойко Борисов на мястото на икономистката Кристалина Георгиева, която напусна ЕК, за да оглави Световната банка.

При влизането си в ЕК Габриел получи подкрепата на тогавашния ѝ председател Жан-Клод Юнкер – също много силна фигура в ЕНП. Той уреди номинирането ѝ по телефона с Борисов, преди то да бъде обявено официално. Юнкер направи рокада сред комисарите и издигна германеца Гюнтер Йотингер на престижния ресор за бюджет и администрация, докато Габриел пое цифровата политика.

Задачата на българката бе да модернизира европейската цифрова икономика, бореща се с конкуренцията на големите американски технологични компании и страдаща хем от липса на инвестиции, хем от регулационни пречки.

Първата година на Мария Габриел в ЕК е трудна, твърдят запознати. Тогава тя се бори да реализира плана за 415 милиарда евро, целящ да превърне ЕС в глобален технологичен хъб. Известен успех е постигнат към края на Комисията „Юнкер“ през 2019 г., когато е финализирана Директивата за авторското право.

През същата година Борисов номинира Габриел за Комисията на Урсула фон дер Лайен. Новият председател обаче ѝ даде по-непрестижен портфейл. Оттогава българският комисар надзирава „Хоризонт Европа“ – фонда на ЕС за изследвания и иновации с бюджет 95,5 милиарда евро.

На новия си пост Габриел се опитва да играе ролята на „комисар по стартъпите“, като обикаля технологичните конференции. Тя обаче трябва да се конкурира за лидерство в тази сфера с французина Тиери Бретон – комисар по вътрешния пазар, включващ и цифровата сфера.

Някои от инициативите на Мария Габриел се заседяха в бюрократичната Комисия. Сред тях е Европейският съвет за иновации (ЕСИ), който трябва да увеличи инвестиционния фонд за стартъпите. Критици на Габриел я критикуват за липса на политическа тежест за отблокиране на инициативите.

Тя иска да командва процедурите и не ѝ остава никакво време за връзка с другите комисари, твърди бивш член на кабинета на българката. „Тя трябва да знае всичко и не вярва на никого. Иска всеки мейл да бъде адресиран до нея“, споделя той. 

Стилът ѝ обаче допада на технологични индустриални групи в Брюксел.

„За разлика от някои други хора, Габриел не е сред тези, които на всяка цена искат да бъдат в светлината на прожекторите. Тя е политик, който слуша другите, винаги прави това, каквото казва, и е един от най-решителните хора, които познавам“, казва за нея Сесилия Бонефелд.Дал – генерален директор на технологичното лоби DigitalEurope.

Решителността обаче си има и тъмната страна, отбелязва „Политико“. Мария Габриел си е спечелила репутацията на човек, изтощаващ хората от кабинета си.

Няколко бивши нейни служители, пожелали анонимност, заявяват пред изданието, че тя е изключително взискателен началник, който съсипва от работа подчинените си.

Служител на ЕК, контактуващ често с кабинета на Мария Габриел, го нарича „кабинет с въртящи се врати“. Доста хора са го напуснали поради изтощение и отровна работна атмосфера.

„Способността ѝ да работи е огромна в сравнение с тази на други. И тя очаква да работиш с всички сили и да посветиш на работата цялото си време“, разказва друг бивш неин подчинен.
 
„В началото всичко изглеждаше хубаво. Мислех, че ще ни бъде добре. Но след това всичко се превърна в кошмар“, заявява бивш член на кабинета на комисаря за първите си седмици на работа там.
Негов колега добавя, че на всички било ясно, че тя се учи да бъде спокойна. Но би било добре да не бъде толкова груба, допълва той.

„Мария Габриел отговаря за важен и комплексен портфейл. Тя има успешно досие в мандатите на тази и на предишната Европейска комисия“, казва неин говорител.

Сега Мария Габриел трябва да убеди всички, че не е просто пешка на Бойко Борисов.

Българският евродепутат от ЕНП Ева Майдел изтъква, че Мария Габриел ще бъде гаранция за ясна проевропейска ориентация на правителството. Избирането ѝ е възможност за връщането на България на пътя към Шенген и еврозоната.

Същевременно близките връзки на Мария Габриел с ЕС и най-вече с авторитетните западни страни водят до друго предизвикателство. Тя трябва да докаже на хората, че е достатъчно българка.

Бивш служител на Габриел твърди, че тя прекарва повече време в родината си от всеки друг еврокомисар. Въпреки това тя е базирана в Западна Европа и се бори с възприятието, че е заменила българската си идентичност със френска, смята „Политико“.

 И припомня, че през 2019 г. Мария Габриела заявила във видеообръщението за кампанията си, че никога няма да забрави, че е българка.