Шестима са арестуваните криминално проявени българи в САЩ без легален статут за фискалната 2024 година, показват новите данни на имиграционната полиция ICE. За последните четири години арестуваните българи са общо 29. Това е в рамките на данните за повечето балкански държави с изключение на Румъния , Босна и Херцеговина и Турция. От 2021 до 2024 г. имиграционната полиция е арестувала 1 919 румънски граждани с провинения в САЩ и 138 – турци, 113 - босненци. За останалите страни от Балканите данните сочат: Албания – 60, Сърбия – 26, Р Северна Македония – 25, Гърция – 20, Хърватска – 16.
Въпреки значителният брой арестувани румънци, страната им от тази година влиза в програмата за безвизово пътуване до САЩ.
Общо ICE са арестували малко над 113 000 души за миналата година. Това са хора с криминални присъди или обвинения или такива, които са нарушили имиграционния си статус – надстоени визи, повторно влизане след депортация и др.
За миналата година депортираните българи са били едва двама, а общо за последните четири фискални години (2021-2024) – 20. Ето данните за депортациите и за останалите балкански държави за последните 4 години - Румъния - 1370, Турция – 547, Албания – 85, Босна и Херцеговина – 58, Сърбия – 31, Хърватска – 26, Р Северна Македония – 17.
От друг документ на имиграционната полиция става ясно, че към края на ноември м.г. в САЩ има 727 българи, които са обявени за депортация (final order of removal), но не са арестувани. Обикновено това са хора без криминално минало, но които не са успели да си уредят имиграционния статут в САЩ. Общо в страната това са близо милион и половина души (1 445 549). За сравнение с останалите балкански държави - Румъния – 4 445, Турция – 3 103, Албания – 1 874, Р Северна Македония – 341, Босна и Херцеговина – 166, Хърватска – 126, Сърбия – 50.
Традиционно американските власти се фокусират да арестуват и депортират имигранти без статут, които са нарушили закона и представляват заплаха за сигурността. От началото на втория мандат на Доналд Тръмп тези арести станаха доста публични като от администрацията разпространяват ежедневно видеа и снимки на арестите и избирателно пускат информация за арестувани престъпници без легален статут в САЩ.
Масовите депортации на Тръмп все още не са се появили, но не и ПР акциите
на президента, който е бивша риалити звезда, са факт. Среднодневната бройка на арестите е съпоставима с тази през различни периоди при управлението на Барак Обама. Много от арестуваните не са криминално проявени, а хиляди са освободени защото имиграционните арести нямат достатъчно капацитет.
Това е доста далеч от „най-мащабната програма за депортиране в американската история“, която Тръмп обеща да стартира още в първия ден на управлението си.
През първия си мандат Тръмп депортира 3,13 милиона души - по-малко от Барак Обама за първите му 4 години (3,16 милиона) и от Джо Байдън (4,44 милиона). За сметка на това успя да намали легалната имиграция с близо 60% и увеличи драстично времето за обработка на различните молби пред имиграционните служби в САЩ (USCIS).