Почти шест години след най-смъртоносната атака на френска земя след Втората световна война, при която загинаха 130 души и бяха ранени 416 други, в сряда започна най-големият наказателен процес в историята на страната, с повече от 2000 адвокати, свидетели и оцелели.
Зад позлатените порти на историческия Дворец на правосъдието в сърцето на Париж в специално проектирана съдебна зала, френският гражданин Салах Абдеслам и други седяха в устойчива на куршуми клетка.
Полицията смята, че 31-годишният Абдеслам е единственият нападател, оцелял на 13 ноември 2015 г., когато девет въоръжени лица и атентатори-самоубийци удариха барове и ресторанти, концертната зала Батаклан и стадиона Стад де Франс.
Френската полиция съобщи, че самоубийствен колан, който му принадлежи, е бил намерен невзривен след атентатите.
Абдеслам, чийто брат беше сред атентаторите-самоубийци, отказа да говори с разследващите за нападението. Той се яви в съда с черна риза с къси ръкави, черни панталони и с дълга черна брада.
Скица: АП/БТА
Помолен от председателстващия съдия Жан-Луи Перис да се представи, Абдеслам каза, че единственото божествено същество е Аллах и че пророкът Мохамед е неговият пратеник.
Помолен да посочи професията си, той заяви, че е „боец за Ислямска държава“.
Скица: АП/БТА
Деветнадесет други заподозрени са обвинени в подпомагане на снабдяването с оръжия и автомобили или в участие в организирането на най -голямата атака на ИДИЛ в Европа. Шестима ще бъдат съдени задочно, включително петима, които се смятат за мъртви.
Включвайки около 330 адвокати и над 1800 ищци, процесът, който ще продължи до май, струва на френското правителство милиони. За оцелелите това ще бъде първата им възможност да се изправят срещу нападателите си.
Скица: АП/БТА
55 -годишната американка Хелън Уилсън от Лос Анджелис беше в Батаклан в нощта на нападението с приятеля си Ник Александър. Уилсън е простреляна в двата крака. Александър беше прострелян в стомаха и почина в ръцете й, докато въоръжените нападатели продължиха клането. Тя каза, че свидетелства въпреки години на посттравматично стресово разстройство, повтарящи се кошмари и тежки пристъпи на депресия.
„Ще направя всичко възможно, за да съм сигурна, че гласът ми се чува и гласът му се чува, и всички останали хора, които вече не са с нас, се чуват чрез мен“, каза Уилсън пред NBC News по време на скорошно интервю . "Това е част от моята работа. Не вярвам, че това е всичко, което трябва да направя във Вселената, но това е голяма част от това."
Адвокатът Самия Мактуф, на 57 години, представлява 40 оцелели и семейства на жертви. Тя каза, че мнозина не получават необходимата подкрепа и, което е по-лошо, трябва непрекъснато да доказват на френското правителство, че събитията от онази нощ продължават да оказват влияние върху ежедневието им и способността им да живеят.
Мнозина все още търсят отговори за нападателите, техния план, техните съучастници и за действията на френската полиция в онази вечер.
„Истината е справедливост и е важно да се разбере какво се е случило на 13 ноември 2015 г.“, каза Мактуф.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.