Северна Корея в събота заяви, че е тествала тази седмица втори тип подводен атакуващ дрон с ядрени възможности, предназначен да поразява военноморски кораби и пристанища. Новото оръжие се добавя към вълната от демонстрации тази година, които засилиха напрежението.

Докладът за четиридневния тест дойде ден след като представители на Съединените щати, Южна Корея и Япония се срещнаха в Сеул, за да обсъдят нарастващата ядрена заплаха от Северна Корея и призоваха за по-големи международни усилия за пресичане на финансирането на незаконни севернокорейски дейности оръжейната си програма.

Официалната корейска централна новинарска агенция в Пхенян каза, че дронът, наречен "Haeil-2" на корейска дума, означаваща цунами или приливни вълни, е пътувал под вода повече от 71 часа, преди успешно да детонира фалшива бойна глава във води близо до източния пристанищен град Танчон в петък.

KCNA съобщи, че тестът е доказал, че оръжието може да поразява цели на 1000 километра със „способност за фатална атака“.

Севернокорейските държавни медии миналия месец съобщиха за два теста на друг дрон, наречен "Haeil-1", и описаха оръжието като способно да предизвика "радиоактивно цунами", за да унищожи вражески кораби и пристанища.

Анализаторите обаче са скептични дали подобно оръжие би добавило значима нова заплаха към нарастващия ядрен арсенал на Северна Корея, изграден около ракети, и дали е разумно Северът да преследва такива способности, като се имат предвид все още ограничените му доставки на гориво за ядрени бомби. Армията на Южна Корея заяви, че вярва, че

твърденията на Северна Корея за Haeil-1 вероятно са „преувеличени или изфабрикувани“.

В петък специалният представител на президента на САЩ Джо Байдън за Северна Корея, Сунг Ким, се срещна със своите южнокорейски и японски колеги в Сеул, където те излязоха със  съвместно изявление, призоваващо за по-силна международна подкрепа за спиране на усилията на Северна Корея да избегне санкциите на Съвета за сигурност на ООН, наложени на амбициите си за ядрени оръжия.

Пратениците изразиха особена загриженост относно киберпрестъпленията на Северна Корея и незаконния износ на работна ръка, който според Сеул може да се разшири, тъй като отваря отново границите си, след пандемията от COVID-19.

Само през 2023 г. Северна Корея изстреля около 30 ракети по време на 11 тестове, включително междуконтинентална балистична ракета, която демонстрира потенциален обсег да достигне континенталната част на САЩ, и няколко оръжия с по-малък обсег, предназначени да нанесат ядрени удари по южнокорейски цели.