Сенаторът от Републиканската партия Джош Холи заяви в сряда, че ще възрази, когато Конгресът преброи гласовете на Електоралния колеж през следващата седмица. Стъпката му ще принуди конгресмените в Камарата на представителите и в Сената да гласуват дали да приемат резултатите от вота за избрания президент Джо Байдън.
Холи е първият сенатор, който обяви плановете си да възрази срещу резултатите, което е важно, тъй като както член на Камарата, така и сенатор трябва да направят възражение, когато Конгресът преброява гласовете на Електоралния колеж на 6 януари.
Възражението няма да промени резултата от изборите, а само ще забави неизбежното утвърждаване на победата на Байдън през ноември над президента Доналд Тръмп.
Демократите ще отхвърлят всякакви възражения в Камарата, а множество републикански сенатори се аргументираха срещу възражение, което ще осигури платформа за неоснователните конспиративни теории на Тръмп, в които се твърди, че изборите са му откраднати.
Възражението на Холи, към което други сенатори все още могат да се присъединят, също ще постави много от неговите колеги от републиканската партия в Сената в трудна политическа позиция, принуждавайки ги да гласуват дали да застанат на страната на Тръмп или на волята на избирателите.
Лидерът на мнозинството в Сената Мич Макконъл призова републиканците в Сената да не се присъединяват към групата на членовете на Камарата, които планират да възразят.
Тръмп настоява Конгресът да се опита да отмени изборния резултат, тъй като опитите на неговата кампания да отмени изборите чрез съдилищата многократно бяха отхвърляни.
Макконъл даде ясно да се разбере, че възражението е безплодно начинание, което не само ще удължи процеса, но ще принуди много републиканци да гласуват срещу Тръмп, след като този процес приключи.
Но това не попречи на няколко републикански сенатори да оставят опцията отворена. Това е място, което ги поставя между Макконъл, който ще продължи да служи като лидер на мнозинството в Сената и най-високопоставен републиканец в страната, и Тръмп, който скоро няма да изпълнява длъжността си, но чиято власт в партията остава без съмнение.
Няма доказателства за широко разпространени измами на изборите и в изявление, обясняващо решението си да възрази, Холи не повдига обвинения за широко разпространени измами.
Той твърди, че някои щати, като Пенсилвания, не са спазили собствените си закони.
Холи също се оплака от начина, по който компаниите в социалните медии като Facebook и Twitter са обработвали съдържание около изборите.
"Не мога да гласувам за удостоверяване на резултатите от колежа на изборите на 6 януари, без да повдигам факта, че някои щати, особено Пенсилвания, не са спазили собствените си закони", каза Холи. "Най-малкото Конгресът трябва да разследва твърденията за измама на гласоподаватели и да приеме мерки, за да осигури целостта на нашите избори. Но досега Конгресът не е действал."
Холи също така цитира предишни възражения на демократите по време на преброяването на гласовете на Електоралния колеж, заявявайки, че точно както демократите са "имали право на това", "сега тези от нас, загрижени за целостта на тези избори, имат право да направят същото".
Ако по време на съвместната сесия на Конгреса се повдигне възражение от един депутат в Камарата и в Сената, двете камари се разделят и обсъждат въпроса в продължение на два часа, преди да гласуват дали да поддържат възражението.
Републиканецът от Алабама Мо Брукс, ръководещ усилията за възражение в Камарата, заяви по-рано този месец, че републиканците обмислят да възразят срещу шест щата, в които Байдън е спечелил, което означава до 12 часа дебати, които ще превърнат процеса в политически цирк, който може да продължи два дни.
Демократите от Камарата възразиха срещу победата на Тръмп в няколко щата през 2017 г., а също и победата във Флорида на президента Джордж Буш през 2001 г., но никой сенатор не се присъедини към тях. За последно камарите гласуваха възражение през 2005 г., когато тогавашният сенатор Барбара Боксър, демократ от Калифорния, се присъедини към тогавашния представител от Камарата Стефани Тъбс Джоунс, демократ от Охайо, да възрази срещу победата на Буш в Охайо.
Холи цитира възражението в изявлението си в сряда. Но Боксър каза пред CNN по-рано този месец, че обстоятелствата по възражението са били напълно различни от усилията на Републиканската партия да отмени победата на Байдън.
"Нашето намерение не беше да отменим изборите по никакъв начин. Нашето намерение беше да се съсредоточим върху потискането на избирателите в Охайо", каза Боксър, която се оттегли от Сената. "Те говорят за гласуването, че президентството е откраднато от Доналд Тръмп. Това дори не е близко сравнение."
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.