Изненадващата смърт на обичания и уважаван свещеник Грую Цонков от църквата “Света София“ шокира българската общност в Чикаго и не само. Тъжната вест дойде след два дни, в които семейството на отеца и полицията го издирваха. Първият знак за неизбежната трагедия идва в петък следобед, след като никой не може да се свърже с отец Гери, както галено го наричат. Телефонът му е изключен, което е нетипично за винаги достъпния свещеник. Камерите в храма показват, че той е бил там до около 11:10 ч. На записите се вижда как върши обичайните си дейности, влиза в олтара. Той говори със съпругата си Пепа и казва, че има да върши задачи из града за предстоящо събитие в църквата. След това отецът закарва племенника си на летище O’Hare, където следите му се губят. В следващите 48 часа семейството на отец Грую се опитва да го открие всячески - звъни в местни болници, полицейски участъци, но без успех. От мобилния оператор научават, че телефонът му е изключен в 11:40 в петък. Разследването по-късно ще установи, че свещеникът се е почувствал зле и стига до спешното отделение на болница Humboldt Park Health, след като сам паркира колата си. Лекарите се борят за живота му, но неуспешно. Смъртта му е констатирана в 2 РМ в петък.

на Грую Цонков, въпреки чe в него има документи за самоличност и мобилен телефон. В неделя полицията намира колата му, разбира какво се е случило и уведомява семейството. Неочакваната кончина на един от дългогодишните стожери на българската общност в Чикаго предизвиква мигновен шок и мъка сред десетките хиляди миряни, които са се венчали, молили, кръщавали, търсили утеха и помощ в храма “Св. София“ в чикагското предградие Дес Плейнс.

„Днес е изключително тъжен ден за българската общност в Чикаго и САЩ. Напусна ни любимият на всички нас свещеник, поп Грую. Едва ли има православно семейство, мъж, жена или дете, което да не познава или да не е било на свещенослужение на поп Грую. За мен той беше доброжелателен, мъдър и обичащ службата си към Бог човек. Но освен добър мирянин и свещеник, той беше и приятел на всеки, прекрачил Храма или потърсил неговата помощ и съвет“, пише генералният консул на Чикаго Светослав Станков. Отец Грую е роден на 7 юли 1953 година в Карлово и е потомствен свещеник – баща му е служил в Калоферския манастир. Завършва Семинарията в София, след което служи като свещеник в Карлово и Пловдив. През 1990 г. идва в Съединените щати, първоначално в Детройт, а пет години по-късно се мести в Чикаго.

„Безспорно голяма загуба за църквата „Света София“. Това е човекът, който от пристигането си през 1995 година, когато дойде тук от Детройт, заработи за развитието на църквата „Св. София“. Преместването на църквата от Лонгдейл в Дес Плейнс беше изцяло негова идея. Строителството, дори и след това всичко, което виждате – стъклописи, изписване. Един човек, който беше любим енорийски свещеник на всички, човек с голяма душа и сърце, който беше главният мотор, движещ напред църквата. Голяма загуба за цялата българска общност, не само за църквата“, каза пред BG VOICE д-р Михаил Николов, председател на църковното настоятелство към църквата „Света София“.

Отец Грую е сред радетелите и главни действащи лица при изграждането на новата сграда на българската църква в Дес Плейнс. В нея се помещава и училището към църквата „Света София“, откъдето тръгват и всички останали наши школа във Ветровития град. Ето защо

тялото му ще бъде положено в двора на храма

след изричното разрешение на градските власти на Дес Плейнс по искане на църковното настоятелство. Това ще стане след два дни на церемонии, в които българите в Чикаго ще могат да си кажат последно сбогом със свещеника (през целия ден в сряда) и специална свещеническа служба в четвъртък, отслужена лично от митрополита за САЩ, Канада и Австралия Йосиф и уважена от десетки свещеници от всяка точка на страната.

Според доктор Николов отец Грую би искал най-вече църквата „Света София“ да пребъде. „Да се завърши отвътре цялото изографисване и църквата да остане като средище на българската духовност в Чикаго, защото тя е единствената църква, която е към нашия български Свети Синод в Чикаго. Винаги сме гледали на църквата като на едно място за духовно и национално самосъзнание и развитие и запазване на българския дух. Затова имаме и библиотека, и училище, и всички тези неща, и той успяваше да намери време за всичко това“, казва д-р Николов. [su_image_carousel source="media: 443019,443015,443014" crop="none" align="center" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"] През годините двама български президенти – Петър Стоянов и Росен Плевнелиев, много министри от различни правителства, депутати, представители на държавни учреждения и организации при посещенията си в Чикаго идват в църквата и в училището към нея. [su_image_carousel source="media: 443023,443022,443025,443016" crop="none" align="center" dots="no" autoplay="7" speed="immediate"] Десетилетия наред отец Грую е там, където българската общност има нужда от него. „Знаете, всички знаят, че той винаги си беше на мястото и беше един изключително отзивчив човек, изключителен свещеник. Мястото му няма кой да го заеме, има един отец Грую и за съжаление той си отиде“, казва още д-р Николов. Отец Грую е наследен от съпругата му Пепа, син Димитър и внук. Екипът на BG VOICE изразява най-искрените си съболезнования на семейството и близките на отец Грую.  

*По темата работи и Павел Хаджиев