САЩ прекратяват арестите на имигранти без документи в училищата, болниците и други „защитени зони". Новата политика, въведена от Департамента за вътрешна сигурност, влиза в сила незабавно. Тя ще се прилага от всички американски имиграционни агенции, включително от служителите на Служба „Митници и имиграция“ и Служба „Митници и гранична охрана“, които ще преминат обучение. Забранява се на митническите и имиграционни агенти да извършват арести, претърсвания и да връчват призовки в зони, където имигранти „получават достъп до основни услуги или дейности“, се посочва в публикувания от силовото ведомство документ с новата политика.

Списъкът със „защитените зони“

обхваща училищата и университетските кампуси, болниците и други здравни заведения, местата за тестване и ваксинация срещу COVID-19, религиозните храмове, детските площадки и детските градини. Включени са и други зони като домове за бездомни хора и жертви на домашно насилие, центрове за лечение на зависимост към алкохол и наркотици и места за социално подпомагане. Имиграционното правоприлагане също е ограничено на погребения, демонстрации и паради. Арести в тези зони ще бъдат позволени само при определи обстоятелства, такива като съществена заплаха за национална сигурност. Министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас заяви, че имиграционните власти трябва да „вземат под внимание въздействието“ къде могат да се извършат правоприлагащите действия и тяхното отражение върху „по-широките обществени интереси“ на хората. Според него те могат да прилагат закона, без да отказват достъп на хората до медицинска грижа, достъп на децата до училище, достъп на бездомните до храна и убежище и достъп на вярващите до техните религиозни храмове. „Придържането към този принцип е в основата на постиженията ни като държавни служители“, подчерта Майоркас. Новата политика е

поредният ход на администрацията

на президента на САЩ Джо Байдън да ограничи правомощията на имиграционните власти. През последните седмици администрацията нареди на имиграционните власти да не депортират имигранти само заради това, че са без документи за законно пребиваване в държавата. Беше решено и имиграционните власти да прекратят масовите арести на нелегални имигранти на работното място. Министърът на вътрешната сигурност Алехандро Майоркас публикува в средата на октомври ново ръководство, в което определи „експлоатиращите работодатели“ като „най-вредния“ аспект на пазара на труда в САЩ.

Масовите акции срещу нелегалните работници бяха честа практика по време на управлението на бившия лидер Доналд Тръмп. През 2019 г. бе предприета мащабна операция в няколко птицекланици в Мисисипи, довела до арестуването на близо 700 нелегални работници. Тогава властите определиха акциите като най-големите в един щат в американската история. Майоркас поиска от имиграционните агенции да се съсредоточат върху тези работодатели, които наемат работници без необходимите документи за работа в САЩ. Той обяви и че се предвиждат по-солени глоби за работодателите. Министърът на вътрешната сигурност поиска също имиграционните власти да се координират с други агенции, включително и с Министерството на труда. Майоркас отбелязва и че използваният от предишната администрация механизъм е довел до

арестуването на стотици работници

и е бил прилаган от работодателите като инструмент за потискане и отмъщение срещу служители, които настояват за правилно прилагане на трудовото законодателство.

Политиката на Байдън е част от усилията на правителството да премахне крайните имиграционни политики на предшественика си Доналд Тръмп. Докато правителството на президента Барак Обама издаде подобна политика, която забранява арести на имигранти без документи в определени райони, администрацията на Тръмп като цяло я пренебрегваше. 11 милиона имигранти без документи за постоянно пребиваване живеят в САЩ, става ясно от документа с новата политика, издаден от Департамента за вътрешната сигурност. Президентът Байдън обеща да се бори за осигуряване на документи на тези имигранти, но за момента законодателният процес е изправен пред редица пречки в Конгреса.