Съединените щати продължават с натиска върху Косово заради кризата, която започна на север заради встъпването в длъжност на кметове етнически албанци в сръбски общини след бойкотирани от сърбите избори.

В интервю за "Гласът на Америка" американският посланик в Белград Кристофър Хил - чието пристигане миналата година се възприе като знак за възможно втвърдяване на тона към Сърбия - всъщност повтори тезата, че отговорността за кризата е по-скоро на премиера Албин Курти.

"Мисля, че имаме проблем с г-н Курти, не иска да приеме това. Струва ми се, че имаме някои много сериозни проблеми с него, дали можем да разчитаме на него като партньор. Но оставям това решение на посолството ни в Прищина", каза той.

Обратно, Сърбия е конструктивен партньор в този епизод от отношенията Белград-Прищина, но от нея все пак се очаква да признае косовските документи и да не пречи на присъединяването на Косово към международни организации.

Не се сещам за толкова дълбоки разделения между Прищина и Вашингтон", каза Хил, след като Косово не се вслуша в съвета на САЩ кметовете да не встъпват в длъжност. Последвалите протести на косовски сърби доведоха до насилие, включително към военни на водената от НАТО мисия КФОР.

Вашингтон вече изключи Прищина от учения

и заплаши, че няма да подпомага опитите на Косово да встъпи в международни организации, иначе блокирани от страни като Сърбия. Обвиненията изненадаха Косово, тъй като САЩ е най-близкият му партньор, а в страната преобладават проамерикански настроения. Сръбски политици неведнъж са изразявали недоволство от това през последните години.

Същевременно това не е първата администрация, която влиза в конфликт с Курти, лидер на някога ултранационалистическото движение "Самоопределение".

С идването на власт в началото на това десетилетие той се противопостави на администрацията на тогавашния президент Доналд Тръмп и особено на специалния му пратеник Ричард Гренел, като настоя на бъдат запазени наказателни мита за внос от Сърбия. Когато коалицията му по-късно падна, Курти обвини Гренел, че го свалил.

Хил свърза със сърбите и намаляването на напрежението от последните няколко дни. "Има деескалация, разбира се, от сръбска страна, а очакванията на ЕС и САЩ са Косово да направи крачка в тази посока. Много е важно специалната полиция да се изтегли от общинските сгради. Също така кметовете трябва да напуснат сградите. (...) И трети, малко по-труден въпрос, можете ли да отидете на нови избори (местни, на които да участват и сърбите - бел. ред.)." Освен това е важно да се формира т. нар. Асоциация на сръбските общини - структура на автономия на сърбите в Косово.