Китай помага на Русия да осъществи най-голямото си разширение в отбранителния сектор от съветско време насам, заявиха американски служители. Представителите на САЩ се надяват, че публикуването на разузнавателните данни ще насърчи европейските съюзници да окажат натиск върху Китай, тъй като канцлерът Олаф Шолц се отправя към Пекин този уикенд, а министрите на външните работи от Групата на седемте (Г-7) се срещат следващата седмица в Италия.
Разкривайки констатациите на САЩ, официалните лица заявиха, че Китай помага на Русия в редица области, включително съвместно производство на безпилотни летателни апарати, космически способности и износ на металообработващи машини, жизненоважни за производството на балистични ракети. Китай е ключов фактор за съживяването на руската отбранителна индустриална база, "която иначе беше претърпяла значителни неуспехи" след руската инвазия в Украйна, заяви високопоставен американски служител при условие за анонимност пред АФП.
"Русия предприема най-амбициозното си разширяване на отбраната от съветската епоха насам и то в по-бързи срокове, отколкото смятахме за възможно в началото на този конфликт. Нашето мнение е, че един от най-променящите играта ходове, с които разполагаме в момента, за да подкрепим Украйна, е да убедим КНР да спре да помага на Русия да възстанови военнопромишлената си база", обясни служителят, визирайки Китайската народна република.
"Русия трудно би могла да поддържа военните си усилия без помощта на КНР", подчерта той.
Според американските данни Китай е осигурил над 70% от 900-те милиона долара в металообработващи машини - вероятно използвани за създаване на балистични ракети - внесени през последното тримесечие на 2023 г. от Русия. 90 на сто от вноса на микроелектроника в Русия, използвана за производството на ракети, танкове и самолети, е дошъл от Китай през миналата година.
Китай се движи по тънка линия
Съединените щати неведнъж са предупреждавали Китай да не подкрепя Русия, а китайски и американски официални лица твърдят, че Пекин е спрял да предоставя пряко оръжия на Русия, която се е обърнала към силно санкционираните Северна Корея и Иран, за да попълни оръжейните си доставки. Американските служители смятат, че Китай, обезпокоен след първите неуспехи на руските си съюзници на бойното поле, вместо това се е съсредоточил върху изпращането на материали, които привидно имат невоенна употреба. Администрацията на президента Джо Байдън се надява, че европейските сили могат да направят разликата в убеждаването на Китай, който е изправен пред икономически насрещен вятър и е чувствителен към търговския натиск.
Очаква се държавният секретар Антъни Блинкън да изложи аргументи за връзките на Китай с Русия, докато се среща с висши дипломати на други индустриални демокрации по време на преговорите на Г-7 в Капри, Италия. Блинкен също така планира посещение в Китай през следващите седмици, покрай пътуването на министъра на финансите Джанет Йелън. Администрацията се надява, че подобен диалог, включително неотдавнашният телефонен разговор между Байдън и китайския президент Си Дзинпин, може да помогне за овладяване на напрежението между двете най-големи икономики в света.
Заместник-държавният секретар Кърт Кембъл заяви тази седмица, че стабилността на Европа е най-важният интерес в исторически план за Съединените щати и че те ще държат Китай отговорен, ако Русия постигне успехи.
Украйна претърпя първите си по-сериозни загуби на бойното поле от месеци насам, тъй като силите й изпитват "глад" за боеприпаси, а САЩ не успяха да отпуснат нова мащабна помощ поради безизходицата в ръководената от републиканците Камара на представителите.